До Световната търговска организация (СТО) е подадена жалба срещу Европейския съюз. Китайците смятат новите митнически такси за незаконни и възнамеряват да доведат до тяхното премахване. Какви са шансовете за това? Могат ли последствията да бъдат сериозни?
Китай подаде жалба до Световната търговска организация (СТО) срещу Европейския съюз, който наложи антисубсидийни мита върху китайските електрически превозни средства (EV). Пекин твърди, че решението на ЕС противоречи на правилата на СТО и заплашва глобалното сътрудничество за климатичните промени. ЕС наложи тарифи след провеждане на разследване относно китайските субсидии за производителите на EV. В отговор Китай предупреди, че спорът може да задълбочи търговското напрежение, влияейки върху по-нататъшните икономически отношения с ЕС.
Предистория и причини за спора
През август 2024 година Китай подаде официална жалба до Световната търговска организация (СТО) срещу Европейския съюз. Тази жалба беше отговор на решението на ЕС да наложи антисубсидийни мита върху китайските електрически превозни средства (EV). Европейският съюз обоснова своите действия с твърдението, че китайските производители на EV се възползват от нелоялни правителствени субсидии, което им позволява да предлагат продуктите си на значително по-ниски цени, застрашавайки конкурентоспособността на европейските производители.
ЕС проведе разследване, което имаше за цел да проучи обхвата и влиянието на китайските субсидии върху европейския пазар. Процедурата показа, че китайските правителствени субсидии, като данъчни облекчения, пряка финансова подкрепа и преференциални кредитни условия, биха могли да нарушават правилата за лоялна конкуренция. В резултат на това, за да защити местните производители и европейския пазар на EV, ЕС наложи мита, които трябваше да балансират влиянието на китайските субсидии.
Реакцията на Китай – акт I на търговската война
Китай категорично се противопостави на това решение, считайки го за протекционистично и несъвместимо с правилата на СТО. В жалбата, подадена до СТО, Пекин аргументира, че ЕС прилага двойни стандарти, затруднявайки достъпа до своя пазар, едновременно насърчавайки износа на европейски продукти в Китай. Китайските власти твърдят също, че действията на ЕС са политически мотивирани и имат за цел да възпрепятстват бързото развитие на китайския сектор на електромобилността, който е ключов за глобалните усилия за устойчиво развитие и намаляване на емисиите на CO2.
За Китай Европа е един от най-важните пазари за техните електрически превозни средства. Поднебесната империя е в момента световен лидер в производството на EV и батерии за тях, а експанзията на чуждестранните пазари, особено европейския, е ключова за по-нататъшното им технологично и икономическо развитие. Във връзка с това решението на ЕС да наложи мита беше възприето от тях като сериозна заплаха за тяхната стратегия за глобална експанзия.
Жалбата на Китай до СТО може да доведе до ескалация на търговското напрежение между Китай и Европейския съюз. В миналото подобни търговски спорове често завършваха с налагане на взаимни ответни мита. За Европейския съюз, който се стреми да насърчава зелената трансформация и да увеличи дела на EV по своите пътища, търговското напрежение с Китай може да доведе до ограничаване на достъпа до ключови компоненти и технологии, което от своя страна би могло да забави развитието на европейския пазар на EV.
От друга страна, за Китай спечелването на спора в СТО би могло не само да позволи по-нататъшна експанзия на европейския пазар, но може би и да укрепи тяхната преговорна позиция по други търговски въпроси.
Коментари