Неравномерната работа на бензиновия двигател може да сигнализира за редица проблеми и трудоемка диагностика. За причината може да отговаря особено една система.
Диагностика на запалителната система
Редовната смяна на запалителните свещи е основно изискване, но при трайни проблеми с двигателя е от ключово значение да се извърши диагностика. Първата стъпка трябва да бъде разчитането на кодовете за грешки, записани в контролера на двигателя, което може да покаже необходимостта от подмяна на запалителната бобина. Кодовете от група P0300 често показват проблеми със запалителната система, включително свещи, кабели или бобини.
– Кодовете за грешки от група P0300 могат да показват проблем със запалителната система, включително свещи, кабели или бобини. Това е важен показател, който позволява да се стесни областта на търсене и да се избегнат скъпи, ненужни ремонти. – обяснява Томаш Хурт, технически мениджър за Централна и Източна Европа в Delphi
Какво представлява запалителната бобина и как работи? Симптоми на износване на бобините.
Запалителната бобина е отговорна за преобразуването на ниското напрежение на тока (обикновено 12V) във високо напрежение (от 20 хил. до 40 хил. V), което е необходимо за създаването на искра в запалителната свещ. Повреда на бобината може да доведе до липса на искра или нейното спорадично прескачане, което пречи на правилната работа на двигателя. В по-новите двигатели запалителните бобини работят без апарат за запалване, като се свързват със свещите директно или чрез кабели. Съществуват няколко типа запалителни бобини, които се различават по конструкция и начин на обслужване на свещите.
Типичните симптоми на износване на запалителните бобини включват неравномерна работа на двигателя, тласкане по време на движение и затруднено стартиране. Тези симптоми могат да се проявяват постоянно или да се появяват при определени условия, например при конкретна температура на двигателя или повишена влажност на въздуха. Повредата на бобините може също така да се сигнализира от контролната лампа “check engine”.
Потвърждаването на необходимостта от смяна на бобината изисква разчитане на кодовете за грешки (група P0300) и, по избор, демонтаж и диагностика на бобината. Сервизната диагностика включва използването на тестер или осцилоскоп, оглед на бобината за механични повреди и измерване на съпротивлението с универсален измервателен уред.
Фактори, ускоряващи износването на бобините. Струва си да проверявате навреме.
Освен естественото износване, върху живота на запалителните бобини влияят фактори като влага, вибрации, износване на кабелите и запалителните свещи, както и разхлабени електрически връзки.
Експлоатацията на автомобил с повредени запалителни бобини може да доведе до по-сериозни неизправности, като тласкане на двигателя, намаляване на производителността, увеличаване на разхода на гориво, и дори проникване на неизгоряло гориво в маслото, деградация на свещите и прегряване на катализатора.
Източник: Delphi
Коментари