Нови разпоредби на ЕС заплаха за транспорта от Централна и Източна Европа

5 юли 2025, 9:14

През април тази година Съветът на ЕС прие обща позиция относно изменението на регламенти 883/2004 и 987/2009 за координация на системите за социално осигуряване. Не по-малко от месец по-късно представители на девет ключови транспортни организации отправиха към властите на ЕС призив за незабавно спиране на тази реформа. Проверяваме защо тя се счита за заплаха за страните от Централна и Източна Европа.

Какво се променя – ключови предположения на изменението

Новите разпоредби разширяват дефиницията на pluriactivity. В контекста на регламентите на ЕС за координация на системите за социално осигуряване това означава ситуация, в която дадено лице извършва работа или осъществява дейност в повече от една държава членка на ЕС едновременно или в близо време.

Изменението предполага, че шофьорът, работещ в различни страни, ще подлежи на осигурителната система там, където генерира най-големия приход, а не там, където има седалище превозната фирма. На практика това означава, че превозната фирма може да бъде задължена да плаща вноски в друга страна (например в Германия, Холандия или Белгия), в зависимост от това къде обслужва най-много поръчки. Освен това тази ситуация може да се промени заедно с промяната на количеството поръчки през календарната година по отделните направления на превозната работа.

Допълнително промените в разпоредбите налагат на транспортните фирми задължение да декларират шофьорите в осигурителната система преди всяко пътуване (т.нар. преднотификация), както и да получат формуляр А1, който е потвърждение за обхващане на работника от осигуряване в изпращащата страна. Това ще парализира работата на шофьорите, които при поръчки за cross-trade и каботажни услуги често получават поръчки буквално от ден за ден, поради което няма да имат време да изпълнят изискваното декларирането.

Защо бранша бие тревога?

Споменатия призив подписаха най-големите транспортни организации от пет страни от Централна и Източна Европа:

  • Съюз на работодателите „Транспорт и логистика Полша” (TLP) – Полша
  • Сдружение на международните автомобилни превозвачи (ZMPD) – Полша
  • Общополски съюз на работодателите в автомобилния транспорт (OZPTD) – Полша
  • Полски съюз на транспорта (PUT) – Полша • Конфедерация на промишлеността на Чешката република – Чехия
  • Национално сдружение на автомобилните превозвачи в Унгария (NiT Hungary) – Унгария • Секция „Транспорт”, Стопанска камара на Словения – Словения
  • Сдружение на хърватските автомобилни превозвачи (UHCP) – Хърватия
  • Съюз на транспорта, Стопанска камара на Словения – Словения

Бранша бие тревога, защото разходите за чуждестранни вноски понижават рентабилността на целия транспорт. Добавят се и административни разходи, генерирани например от наемането на допълнителен кадрови персонал, системи за мониторинг на поръчките и приоритетно подготвяне на формуляри А1.

Междувременно превозвачите от Централна и Източна Европа често са микро и малки фирми, които действат с ниски марже и с ограничена кадрова инфраструктура. Необходимостта от нейното внезапно разширяване ще доведе до спад на конкурентоспособността спрямо западните оператори.

Освен това шофьорът, подлежащ на няколко осигурителни системи, може да не постигне в нито една от страните изискваното минимално осигурително време за придобиване на пенсионно право. Или ще трябва да преминава през сложни, многогодишни процедури за сумиране на осигурителните периоди от различни страни.

Последици за пазара и околната среда

Последиците от изменението на разпоредбите ще бъдат значително по-широки. Липсата на гъвкавост при изпълнението на поръчки за cross-trade и каботажни услуги може да доведе до забавяния и ограничения в достъпността на услугите. Превозвачите просто няма да могат да изпълняват краткосрочни поръчки.

Освен това ще се стремят към „затваряне” на командироването в една страна, поради което много връщания ще се реализират „празни”. Това ще увеличи разходите за гориво и емисиите на CO2, което е в противоречие с климатичните цели на ЕС.

Какво предлага бранша?

В описания призив транспортните организации предлагат на ЕС незабавно спиране на работата по промените и започване на широки консултации с TSL бранша. Повдигат въпроса за възможността за опростяване на процедурите за преднотификация и формуляри А1, например чрез автоматизирани информационни системи.

Допълнително постулират прилагането на преходни периоди, които биха позволили на фирмите да въведат необходимите промени без внезапно увеличаване на разходите за функциониране. Засегнат е и въпросът за хармонизиране на разпоредбите с пазарните реалности, и в частност уточняването на дефиницията за седалище и система, така че да отговарят на практиката за командироване на шофьори.

Засега няма официален отговор от Съвета на ЕС и ЕК на призива. Законодателната процедура продължава. Браншовите организации водят лобистки дейности, особено в областта на заличаването на разпоредбите относно „pluriactivity” и задълженията за преднотификация.

Коментари

Коментара трябва да е повече от 5 символа!

Моля, потвърдете регулацията!

Няма коментари. Бъди първи!