Оспорвана битка в надпреварата за най-добър млад механик

8 май 2023, 8:16

Най-добрият млад автомеханик на България ще представи страната ни на международното състезание „Young Car Mechanic“ в Унгария

Тридневна битка и остра конкуренция определиха победителите в националното състезание за „Най-добър млад автомонтьор и водач на моторно превозно средство“ 2023, което се проведе в периода 27-29.04.2023 г. Домакин беше Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника в гр. Бургас. До този етап от надпреварата достигнаха 21 ученици от 7 отбора – победители в регионалните кръгове на състезанието. Те се състезаваха, изпълнявяйки по 10 практически задачи, свързани с автомобилната техника и предоставени от известни производители в автомобилния бранш. Част от състезанието беше и майсторско кормуване, определило победителя в категорията „Най-добър млад водач на МПС“.

В комплексното отборно класиране победител е отборът на Професионална гимназия по механотехника „Владимир Комаров“, гр. Силистра.

Второ и трето място заеха отборите на ТПГ „Стамен Панчев“ – Ботевград, и Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника, гр. Бургас

В категорията „Най-добър млад водач на МПС“ първите три места заеха отборите на: Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника, гр. Бургас, Свищовска ПГ „Алеко Константинов“, гр. Свищов, Техническа ПГ „Стамен Панчев“, гр. Ботевград.

В индивидуалното класиране за водачи първи бе Атанас Брадев от Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника, гр. Бургас, следван от Денис Велиев от Свищовска ПГ „Алеко Константинов“, и Ивайло Мирчев от Професионална гимназия по механотехника „Владимир Комаров“, гр. Силистра.

Отборната титла за „Най-добър млад автомонтьор“ грабнаха учениците от Професионална гимназия по механотехника „Владимир Комаров“, гр. Силистра с ръководител инж. Георги Стоянов. Втори стана отборът на ТПГ „Стамен Панчев“ – Ботевград, с ръководител инж. Христо Тодоров. Трети се класира отборът на Професионална гимназия по транспорт и транспортен мениджмънт, гр. Казанлък с ръководител Злати Златев.

Най-добрият млад автомонтьор на България за 2023 г, спечелил правото да представи страната ни на международния финал на състезанието „Young Car Mechanic“ през месец юни в гр. Гьор – Унгария е Тиодор Скорчелиев от Професионална гимназия по механотехника „Владимир Комаров“, гр. Силистра. Съотборникът на победителя Момчил Димитров и състезателят Радослав Алдинов от ТПГ „Стамен Панчев“ – Ботевград заеха съответно второ и трето място.

Победителите получиха грамоти и купи, осигурени от гимназията домакин, както и награди от Интер Карс България, Bosch, Continental, Denso, Elring, Febi, Meyle, MANN-FILTER, Orbico, Q-Service, Schaeffler, Shell, VARTA и ZF. Всички участници получиха подаръци от фирмите – партньори на състезанието.

Гости на събитието бяха Албена Михайлова – главен секретар на МОН, Ваня Тивидошева – Директор и Златка Иванова – Старши експерт в дирекция „Професионално образование и обучение“ в МОН, Пламен Янев – заместник областен управител на област Бургас, професор доктор Севдалина Турманова – председател на общински съвет Бургас, Красимир Стойчев – заместник кмет финанси, Петя Петрова – началник РУО Бургас и Чавдар Здравков – доайен в професионалното образование и дългогодишен партньор на състезанието.

Пожелаваме на победителя Тиодор успех на международния финал!