Европейските производители на автомобилни части завършиха 2023 година, поддържайки ниска рентабилност. Много фирми оперират с марж на печалбата под 5%, което представлява критичен праг за осигуряване на устойчиви инвестиции и поддържане на конкурентоспособност на бързо променящия се пазар. Състоянието на индустрията беше изследвано от Европейската асоциация на производителите на автомобилни части CLEPA заедно с McKinsey.
Китайската конкуренция притиска европейските производители на автомобилни части
В Китай, най-големия пазар в света, по отношение на ценовата конкурентоспособност много производители от Европейския съюз (ЕС) изостават от местните предприемачи и имат ограничен достъп до местните производители на превозни средства, които са много на брой. Въпреки това, няколко производители на части от ЕС успяха да спечелят големи поръчки сред местните производители на превозни средства, което показва, че европейските компании все още могат да успяват в Китай. Ако ЕС успее да повиши конкурентоспособността и да реши проблемите, свързани с финансирането, доставчиците на части от съюза могат да имат шанс да запазят излишъка в търговския сектор през следващите години.
– Търговският излишък на ЕС с Китай е намалял наполовина през последните три години. Конкуренцията на най-големия пазар в света е ожесточена, но няколко доставчици от ЕС спечелиха значителни поръчки. ЕС трябва да постави акцент върху укрепването на конкурентоспособността, тъй като предприятията ще работят за ускоряване на циклите на развитие на своите продукти, за да защитят световното лидерство в сектора – посочва Нилс Поел, директор на пазарите в CLEPA (Европейската асоциация на производителите на автомобилни части).
Проблем на европейските производители – ниска рентабилност
Три години след пандемията рентабилността все още остава значително предизвикателство за производителите на автомобилни части. Според проучване, проведено от CLEPA и McKinsey два пъти годишно, само 37% от производителите на части очакват значителни печалби тази година, което е значителен спад в сравнение с 59% през 2019 г. Освен това, 65% от фирмите работят под критичния праг на рентабилност от 5%, необходим за осигуряване на устойчиво развитие на инвестициите в трансформацията на индустрията. Тревожно е, че 25% от анкетираните отчитат печалби под 1% или дори отрицателна рентабилност. Въпреки това, броят на предприятията, отчиташи загуби, постепенно намалява, което подчертава устойчивостта и адаптивността на сектора.
ЕС внася (малко) по-малко компоненти от Китай
За първи път от четири години вносът от Китай е намалял, като леко се е понижил с 0,57%. Това означава прекъсване на тенденцията за нарастваща зависимост, която започна през 2020 г. След две години на голям внос в ЕС през 2023 г. настъпи очевидна промяна. Като цяло се наблюдава спад в вноса в ЕС, с увеличение само от 3% в сравнение със 17%, отчетени през 2022 г. От 2020 г. ЕС внася повече от Турция, която сега е вторият по големина източник на внос на стоки. Освен това, изглежда, че вносът на ЕС от Великобритания леко е нараснал след Брекзит, въпреки че остава значително под нивата, отчетени през 2019 г.
Двустранният търговски излишък продължава да се влошава
Търговският излишък на ЕС с Китай значително е намалял от 2020 г., от малко под 7 милиарда евро до 3 милиарда евро само за три години. Като се вземе предвид търговията с батерийни клетки, можем да говорим за превръщането на търговския излишък в дефицит.
В същото време търговският излишък с Великобритания и САЩ е нараснал, отчасти компенсирайки намаляващия излишък с Китай. Производителите на автомобилни части продължават да имат положителен принос за общия търговски излишък на ЕС. Този излишък в търговията с автомобилни компоненти (с изключение на батерии) възлиза на 26,6 милиарда евро през 2023 г. Въпреки този положителен принос, тревожно е намаляващият търговски излишък с Китай, което поражда въпроси за това колко дълго ЕС ще може да поддържа положителен търговски баланс с такъв ключов търговски партньор. Политиците трябва спешно да се заемат с тези предизвикателства, за да защитят дългосрочната стабилност на търговските отношения на ЕС.
– Производителите на автомобилни части от ЕС допринесоха почти 27 милиарда евро за търговския излишък на ЕС през 2023 г., но не е ясно колко дълго секторът ще може да компенсира дефицита в конкурентоспособността на ЕС. ЕС трябва да се справи с недостига на финансиране и да намали административната тежест, да укрепи единния пазар и да осигури стабилна, достъпна енергия, за да помогне на доставчиците да просперират по целия свят – заяви Бенджамин Кригер, генерален секретар на CLEPA.
Ожесточена конкуренция на най-големия пазар в света
Като най-големият пазар в света, Китай продължава да бъде ключова арена за конкуренция за производителите на части от ЕС. Повечето европейски доставчици са изправени пред сериозни предизвикателства, свързани с навлизането на китайския пазар, както от стратегическа, така и от изследователска и развойна гледна точка. Почти 50% от компаниите не са в състояние да се конкурират по цена с Китай, 44% нямат достъп до нови китайски производители на автомобили, а 40% имат неконкурентоспособни производствени цикли. Независимо от това, водещата роля на Китай в мобилността и размерът на пазара правят постигането на растеж там важно за европейските производители. Както е подчертано в проучването CLEPA и McKinsey Pulse Check, 30% от европейските доставчици на части очакват увеличение на продажбите в Китай, което подчертава ключовото значение на преодоляването на тези предизвикателства.
– Последните години за европейската автомобилна индустрия се характеризират със значителни усилия за запазване на конкурентоспособността и водещата позиция. Не е случайно, че в подобни разговори темата за Китай винаги излиза на преден план, а въпросите се съсредоточават не върху разцвета и укрепването на европейската автомобилна индустрия, а върху нейното оцеляване. Това показва мащаба на предизвикателствата, пред които е изправена индустрията и европейските политици – казва Томаш Бебен, председател на Асоциацията на дистрибуторите и производителите на автомобилни части (SDCM).
Коментари