Аварийните системи за забавяне на камиони вече предотвратиха много трагедии. Малко хора знаят, че се използват няколко типа такива конструкции, които имат различни предимства и недостатъци. Интересното е, че най-новото решение изглежда същевременно най-обещаващо.
Аварийните рампи са популярни в САЩ главно поради високите товари и относително високите скорости, които постигат американските камиони. Разбира се, важно е и оформлението на терена, който не липсва дълги и стръмни спускания. Ситуацията се усложнява допълнително от факта, че много американски камиони са оборудвани с несинхронизирани предавателни кутии, които практически изключват възможността за аварийно спиране с комплекта.
Как работят аварийните системи за забавяне на камиони?
Аварийните системи за забавяне на камиони имат формата на специални рампи, монтирани в подножието на стръмни спускания. Шофьорът, който не може да спре ускорения комплект (например поради повреда на спирачките), навлиза в специално обособена лента, водеща към рампата.
Преди да преминем към подробното описание на тези конструкции, трябва да отбележим, че те трябва безопасно да спрат превозни средства с маса над 50 тона, които ускоряват до скорости над 150 км/ч. И най-важното, спирането на такъв „снаряд“ трябва да стане относително меко, за да не се смачка кабината на водача. По време на аварийното спиране комплектът също не трябва да се преобръща.
Рампи със чакъл
Рампите със чакъл (Arrester beds) използват съпротивлението на търкане, което създава свободно положен чакъл. Той покрива крайната част на рампата със слой от няколко сантиметра. Колелата на комплекта, който навлиза в този слой, се потапят, което води до спиране на превозното средство.
Предимствата на рампите със чакъл включват висока ефективност на действие и минимален риск от преобръщане на комплекта (потъването в чакъла е доста равномерно и относително бавно). Тези конструкции са лесни за изграждане и евтини за поддръжка.
Често обаче проблемът е дължината на рампата, необходима за спиране на ускорения камион. Необходимо е също така редовно да се допълва чакълът и да се следи състоянието на цялата рампа. Ефективността на спирането може значително да намалее след дъжд и сняг.
Гравитационни рампи
Гравитационните рампи са дълги и наклонени под стръмен ъгъл. Превозното средство, което навлиза в такава издигаща се рампа, постепенно намалява скоростта си. Тези конструкции се отличават с много висока ефективност на спиране, особено при дълги и стръмни спускания. Изискват минимална поддръжка и не е необходимо допълване на материалите по тяхната повърхност.
Гравитационната рампа обаче трябва да бъде достатъчно дълга, което често се оказва проблематично в гъсто застроени райони. Освен това, след спиране на превозното средство съществува риск то да се върне назад, което може да представлява опасност. Гравитационните рампи също са по-скъпи за изграждане поради своята дължина.
Пясъчни рампи
Пясъчните рампи са конструктивно подобни на тези със чакъл, но пясъкът има значително по-голямо съпротивление, така че могат да бъдат по-къси. Това решение е лесно и евтино за изграждане, а също така е изключително ефективно при внезапно спиране на превозни средства.
Недостатъците на пясъчните рампи включват висок риск от преобръщане на превозното средство и смачкване на кабината от товара поради внезапното спиране. След дъжд и сняг пясъкът може да бъде по-малко ефективен. Той също трябва да се допълва често и да се контролира състоянието на цялата рампа.
Механични рампи
Механичните рампи са много по-сложни в изграждането от останалите, но имат важни предимства. За забавяне на превозните средства се използват специални мрежи от неръждаема стомана, разположени на интервали и подбрани така, че ефективно и безопасно да спират превозните средства с различна маса и скорост.
Например, truck arrestor ramp, монтиран в щата Вирджиния на път № 250, е оборудван с десет мрежи, опънати на въжета. Първата може да спре лек автомобил, а десетата дори 40-тонен камион, движещ се с скорост над 150 км/ч.
Предимствата на механичните рампи включват компактност, тъй като тези конструкции изискват много по-малко пространство от гравитационните рампи. Те се отличават с ефективност и безопасност при спиране на превозните средства на къси разстояния. Минимизират риска от преобръщане на комплекта, а благодарение на постепенната абсорбция на кинетичната енергия чрез навиващите въжета, забавянето е плавно и меко, което предотвратява внезапното преместване на товара.
Сред недостатъците на това решение най-често се споменава неговата цена (truck arrest ramp в Вирджиния е построена за около 5,5 милиона долара). Сложната конструкция също изисква редовна поддръжка.
Ефективността на механичната рампа в Вирджиния можем да видим на филма по-долу:
Коментари