Сервиз на механизма на чистачките – как да го правим?

1 юни 2025, 8:25

Има много сервизни дейности, за които забравяме. Това са прости дейности, лесни за изпълнение. Може да се спечели и да се предпази клиентът от неочаквана авария. Ако, разбира се, самият клиент не е достатъчно умен и предвидлив, за да използва редовно смазочни материали. Например за смазване на механизма на чистачките. Редовното смазване може да го предпази от заклинване, а електромотора на задвижването на чистачките – от изгаряне. Междувременно смяната на механизма на чистачките и задвижващия ги мотор може да бъде наистина скъпа.

Механизъм на чистачките, илюстративна снимка. Снимка: Valeo.

Механизмът на чистачките на предното стъкло е монтиран в пространството под стъклото на автомобила. Обикновено е достатъчно да се демонтират няколко скоби, за да се получи лесен достъп до него. Механизмът е смазан фабрично. А след това решителното мнозинство от потребителите и сервизиращите автомобили механици забравят за него. С течение на годините фабричната смазка изсъхва и се стича. Толкова повече, че механизмът е изложен почти директно на въздействието на атмосферните условия. В пространството под стъклото попада и влага, която може да предизвика корозия на механизма.

Когато механизмът загуби смазката си, а допълнително започне да кородира, работи с все по-големи съпротивления. Те се виждат с просто око, защото чистачките на стъклото работят по неподходящ начин. Още по-лошо е, че аварията на механизма, а преди всичко генерираните от него съпротивления, причиняват все по-големи трудности на електрическия мотор 12V, който задвижва системата. В резултат може да дойде до неговото преждевременно износване и изгаряне. Този малък електрически компонент, също както механизма на чистачките, може да бъде за съжаление много скъп.

Сервизиране на механизма на чистачките – достатъчна е бяла грес

Веднъж на две години си струва да се демонтира капакът на пространството под стъклото. След това да се почисти механизмът от корозия, ако има такава. Достатъчно е да се пръска с химично почистващо средство. Корозията може да се неутрализира със средство в течна форма. А след това е достатъчно целият механизъм внимателно да се напръска с бяла грес. Това ще му осигури по-малки съпротивления при работа и защита от корозия.

Защо механикът не би могъл да предложи на клиента допълнителна сервизна дейност, дори за незначителна сума? Цената на бялата грес е ниска. А тя ще се използва за много други дейности. Опаковка от 400 мл може да се купи на цена от 12 до 55 лева, а средната цена се движи в границите от 12 до 18 лева. На пазара може да се намери бяла грес на марки като K2, Wurth, Boll, CX80, MA Professional, Tecmaxx, LiquiMoly, Motul, BudFix, Valvoline и много други.

„Използването на бяла грес в спрей е ефективен начин за предпазване на механизма на чистачките от заклинване” – обяснява Агнешка Карнецка, технолог по развитие и качество на продукта на марката BOLL. „Бялата грес е препарат с високи смазочни свойства, който ефективно намалява триенето между движещите се елементи. Устойчива е на въздействието на вода и неблагоприятни атмосферни условия, което има ключово значение в случая на механизми, изложени на влага. Благодарение на подходящата си консистенция не се стича от металните повърхности дори по време на работа на устройството, а допълнително осигурява ефективна защита от корозия. Препоръчва се гресът да се нанася на ставите, тягите и осите на въртене на механизма на чистачките – най-добре след демонтаж на капаците, което дава възможност за достъп до ключовите елементи. Преди употреба на препарата си струва внимателно да се почистят повърхностите от замърсявания и остатъци от стара грес, за да се осигури оптимална трайност на новия защитен слой.”

Много от белите греси, предлагани на пазара, имат също различни добавки, например PTFE, т.е. тефлон.

Как е устроен механизмът на чистачките?

В пространството под стъклото се намира електрически мотор на постоянен ток, до който е доведено електрическо захранване. Електрическият мотор се управлява от комбиниран превключвател, монтиран под волана. Чрез превключвателя може да се включва/изключва задвижването на чистачките, а също да се избира скоростта на тяхната работа.

Между мотора и механизма се използва предавка, която преобразува въртеливото движение на мотора в движение на механизма. Използват се различни решения, защото в някои автомобили има две чистачки на предното стъкло, а в други – една. Освен това в някои автомобили и двете чистачки се движат в една посока, а в други – в противоположни посоки.

Самият механизъм на чистачките се състои от метални пръти и болтове, които (в системата за почистване на предното стъкло) са свързани в система, която може да напомня на трапец.

Механизмът на чистачките предава задвижването на осите/валовете на чистачките, към които са монтирани рамената на чистачките. Валът се върти в лагер, който е монтиран в каросерията на автомобила.

Коментари

Коментара трябва да е повече от 5 символа!

Моля, потвърдете регулацията!

Няма коментари. Бъди първи!