На пазара има много лекотоварни автомобили и непрекъснато се появяват нови. Един от най-разпознаваемите модели е Renault Master. Какви повреди създават проблеми при експлоатацията на френския ван?
Renault Master III и IV поколение
В този материал ще се фокусираме върху повредите, засягащи две поколения – III и IV – поради много дългия период на производство на третото поколение и все още доста краткия (за да опознаем потенциалните проблеми) на четвъртото.
Renault Master III поколение беше произвеждан в продължение на 14 години, от 2010 до 2024 година. През това време автомобилът премина през два фейслифта и множество механични подобрения, свързани главно с адаптирането му към влизащите в сила все по-нови норми Евро.
Версии на двигателите, с които Master III поколение излезе от фабриката (цифрата при dCi се отнася до мощността в к.с.):
- 2.3 L Дизел R4 във варианти dCi 100, 125 и 150 (до 2014 година, Евро 5)
- 2.3 L Дизел R4 във варианти dCi 110, 125, Energy 135, 150, Energy 165 (до 2018 година, Евро 6)
- 2.3 L Дизел R4 във варианти dCi 110, 130, 130 BiTurbo, Energy 145, Energy 165, Energy 170 (до 2019 година, Евро 6d Temp)
- 2.3 L Дизел R4 във варианти dCi 130, 135, Energy 145, Energy 150, Energy 165, Energy 180 (от 2019 до 2024, Евро 6d Final)
На базата на Master III поколение се появи също вариант Z.E., първата електрическа версия на вана.
Renault Master IV
Renault Master IV поколение беше представен през ноември 2023 година, а производството започна през пролетта на 2024. Автомобилът беше прехвърлен на “мултиенергийна” платформа, адаптирана както за производство с базов дизелов двигател, така и в напълно електрически вариант. Интересно е, че Master IV поколение получи титлата “Van of the Year”. Сестринският модел е Nissan Interstar.
Master IV поколение можете да закупите с двигатели:
- 2.0 L Дизел R4 Blue dCi 105, 130, 150, 170
- Електрически 130 к.с. и 40 kWh.
Важно е да се отбележи, че електрическият вариант на Master е наличен само във версия Фургон. Опцията с товарна платформа все още е запазена само за модела с двигател с вътрешно горене.
Повреди на Renault Master III поколение. Какво се разваляше в популярния модел?
Тъй като Renault Master III поколение е на пазара от много дълго време, не е трудно да се намери проверен списък с повреди на този модел. Моделът – в сравнение с изминатите километри – не е много податлив на повреди, въпреки че има няколко проблемни точки.
Скоростна кутия
Основната повреда, докладвана от много собственици, е повреда на скоростната кутия. Става дума за 6-степенната механична скоростна кутия PF6. В много случаи ситуацията завършва с пълно спиране на автомобила и необходимост от подмяна на компонента.
Повредата се проявява с шумове (в по-лошия случай също с виене или бучене), особено на по-високите предавки. Те са свързани с повредени лагери, които генерират по-голямо триене (а оттам и повече топлина) и са причина за появата на метални стружки в маслото. Те от своя страна могат да навредят на останалите компоненти в скоростната кутия, което в крайна сметка може да доведе до прегряване и по-големи повреди. Така че, ако се появи какъвто и да е звук от скоростната кутия, трябва да се направи диагностика възможно най-бързо и да се очаква сервизиране или – в най-лошия случай – подмяна.
Индикатор за гориво и електроника
Малка, макар и досадна и често съобщавана от собствениците повреда, е неработещият или замръзващ индикатор за гориво. Потребителите съобщават също за други проблеми с електрониката, не само с мултимедията, но и с тази свързана с двигателя: автомобилите могат да показват на таблото несъществуващи в компютъра грешки, въпреки правилната работа на двигателя и превозното средство.
Повреди на двигателя след 2019 година
Вероятно най-лошият период на Master III поколение беше последният фейслифт, приспособяващ модела към Евро 6d Final. Въпреки че двигателите 2.3 dCi в предишните години по-скоро не създаваха големи проблеми на собствениците, в тази версия много често се съобщаваше за повтарящи се проблеми с филтъра за сажди, системите за впръскване и турбокомпресорите.
Renault Master IV поколение. Има ли вече докладвани проблеми?
Минава една година от навлизането на новото поколение Master в салоните. Шофьорите не съобщават за по-големи повреди, въпреки че могат да се намерят единични информации за неизгарящ се DPF филтър и проблеми с инжекционната система. Така че има шанс производителят да е си научил урока след видимо дефектния последен фейслифт на предшественика.
Струва ли си да купите Renault Master?
Решението за закупуване на употребяван Master III поколение трябва да се основава главно на неговата сервизна история. Важно е да се пита преди всичко за дейностите, свързани с поддръжката на механичната скоростна кутия, защото от тях може да зависи необходимостта (или липсата на такава) от доста скъп ремонт почти веднага след закупуването на превозното средство. В случая на модели от 2019 година ключово ще бъде също потвърждението за експлоатацията на двигателите.
Четвъртото поколение на модела, от друга страна, засега се радва на репутацията на по-скоро безпроблемен лекотоварен автомобил.
Коментари