Opel Corsa F най-лошото поколение на популярния градски автомобил? Това са най-честите повреди на модела.

29 юли 2024, 17:50

Opel Corsa F е най-новото издание на модела и същевременно изключително променящо имиджа на линията. Това не е само първата Corsa, която е базирана на Peugeot, но и първата Corsa на пазара, продавана във вариант изцяло електрически (EV). Как се справя с надеждността? Засега – по-скоро неинтересно…

Opel Corsa F – преглед на модела

Opel Corsa F беше представен за първи път през 2019 година. Шестото поколение на модела трябваше да бъде показано две години по-рано, но премиерата съвпадна с придобиването на марката от PSA. Французите разпоредиха проектирането на модела от нулата, отхвърлиха проекта на GM и започнаха да създават своя собствена визия, базирана на Peugeot.

Автомобилът значително се различаваше от своя предшественик и всъщност не е трудно да се разбере защо. Corsa E от самото начало беше по-скоро модернизирана версия на Corsa D, отколкото напълно нов модел, затова въвеждането на пазара на нещо “свежо” повлия положително на имиджа и заинтригува клиентите. Особено след успехите на своя близнак – Peugeot 208 получи наградата Автомобил на годината през 2020 година.

Opel Corsa F може да бъде получена от салона в четири варианта на двигателя с вътрешно горене. Трите бензинови двигателя са трицилиндрови 1.2 PureTech в различни варианти на мощност: 75 к.с. (без турбо), 100 к.с. и 130 к.с. (с турбо). Дизеловият двигател от своя страна има четири цилиндъра, 1.5 литра обем и генерира 102 к.с.

През 2020 година на пазара излезе и електрическата версия на Corsa F. Corsa-e е оборудвана със стандартната батерия и задвижваща система на Stellantis, споделяна от няколко други автомобила.

Opel Corsa F – какво се разваля?

От навлизането на пазара са минали по-малко от 5 години, а Corsa F вече неведнъж е разочаровала своите собственици. Проблемите засягат в голяма степен електрониката на автомобила, но не само.

Проблеми с електрониката

Най-много описвани повреди се отнасят до електрониката на Corsa. Става въпрос не само за мултимедията и системите, подобряващи комфорта, но и за подпомагането на шофьора. Повредите включват ABS, контрол на тракцията, електронна ръчна спирачка, сензори за паркиране, камери, сензори за мъртва точка и като цяло всички други елементи. Проблематичен е кабелният сноп, минаващ под автомобила (включително към ръчната спирачка), който може да хване влага или да се изтърка и да причини късо съединение.

Проблемите включват също навигацията, аудиосистемата на автомобила, неизправно работещи бутони, нефункциониращи диоди, системата старт-стоп, чистачките, дори и полудяваща електроника по време на дъжд – по същество всичко, което по някакъв начин се захранва от кабелния сноп, може да се повреди. От всички проблеми, именно тези най-много дразнят собствениците, а такива случаи са много.

Повреди в климатичната система

Повредите засягат също климатизацията и отоплението в Corsa. Развалят се вентилаторите под таблото, което води до пълна липса на електронна вентилация в автомобила (свързано с проблемите от предишния параграф). Това засяга както моделите с двигатели с вътрешно горене, така и електрическите.

Двигател с вътрешно горене: 1.2 PureTech

Под капака на бензиновата Corsa се намира трицилиндров двигател 1.2 PureTech. Въпреки че това е сравнително нова конструкция, тя вече се сдоби с много лоши отзиви от потребителите. Проблемите засягат буталните пръстени, ремъците на газоразпределението (които се скъсват дори след 40 хиляди километра) или износващи се цилиндрови втулки. Това е само върхът на айсберга.

Дефектни скоростни кутии

Дори след около 30 хиляди километра може да се случи ръчните скоростни кутии да започнат характерно да “скърцат”. Такива случаи се потвърждават от салоните, които още в гаранционния период сменят цялата скоростна кутия.

Струва ли си да се купува Corsa F?

Трудно е да се отговори на този въпрос. Последното поколение Corsa по отношение на пътните характеристики и окачването е направило не една, а поне няколко стъпки напред в сравнение с предшествениците си. Това е определено предимство, което концернът Peugeot постигна с премиерата на близнака Peugeot 208.

В случая с надеждността обаче е доста трудно да се препоръча този автомобил. Много екземпляри още преди края на гаранционния период са преминали вече през многобройни сервизи. Трудно е да се определи какъвто и да е модел на “дефектност” на тези автомобили, ако описваните от потребителите на различни екземпляри проблеми засягат… всъщност всичко.

Коментари

Коментара трябва да е повече от 5 символа!

Моля, потвърдете регулацията!

Няма коментари. Бъди първи!