Уплътнителните пръстени на радиалния вал са ключови компоненти в двигателите и агрегатите, тъй като те гарантират, че смазочните средства ще останат на място, а замърсители като прах и мръсотия няма да проникнат в критични зони. Специална характеристика на тези уплътнения е така наречената „посока на движение“, която се отнася до посоката на въртене на вала, върху който се намира уплътнителният пръстен. Правилното подравняване на посоката на движение е от решаващо значение за уплътнителната функция.
Уплътнителните пръстени на радиалния вал обикновено се състоят от еластичен уплътнителен пръстен, който е стабилизиран от метална обвивка. Те се монтират на въртящи се валове и уплътняват хлабината между вала и корпуса. Уплътнителният ръб на пръстена се притиска към въртящия се вал, предотвратявайки изтичането на смазочни средства и навлизането на мръсотия.
Посоката на движение на уплътнителния пръстен на радиалния вал се отнася до посоката на въртене на вала, върху който е монтирано уплътнението.
Има три основни типа посоки на движение:
ВЛ – Въртене ляво
Уплътнителният ръб е проектиран така, че да бъде оптимизиран за въртящ се наляво вал (обратно на часовниковата стрелка). Специалното профилиране на уплътнителния ръб гарантира, че смазочните средства се изтласкват обратно във вътрешността на уплътнението, докато валът се върти.
Уплътнителни пръстени за движение наляво се използват в машини и двигатели, при които валът се върти предимно обратно на часовниковата стрелка.
ВД – Въртене дясно
Уплътнителният ръб е проектиран за въртящ се надясно вал (по посока на часовниковата стрелка). Както при уплътнителни пръстени за движение наляво, специалният дизайн на уплътнителния ръб гарантира, че смазочните средства се отвеждат обратно, докато валът се върти.
Тези уплътнителни пръстени са подходящи за приложения, при които валът се върти по часовниковата стрелка, какъвто е случаят при повечето двигатели и машини.
ВС – Въртене смяна
Тези уплътнителни пръстени са проектирани да работят и в двете посоки на въртене. Уплътнителният ръб е проектиран симетрично, така че да може да поддържа уплътнителната функция независимо от посоката на въртене на вала.
Двупосочните уплътнителни пръстени се използват в приложения, където посоката на въртене на вала може да се променя или където няма фиксирана посока на въртене.
Изборът на правилната посока на движение на уплътнителния пръстен е от решаващо значение за функционалността му и експлоатационния му живот. Ако уплътнителен пръстен е монтиран с грешна посока на движение, това може да доведе до изтичане на смазочни средства извън уплътнената зона и навлизане на частици мръсотия. Това може да доведе до преждевременно износване, прегряване и в крайна сметка повреда на уплътнението.
Уплътнителните пръстени на радиалния вал обикновено имат стрелки или други маркировки от външната страна, които показват предвидената посока на въртене. Важно е тези маркировки да бъдат проверени преди монтажа, за да се гарантира, че уплътнителният пръстен е правилно поставен. Неправилният монтаж може не само да повлияе на уплътнителната функция, но и да наруши потока на смазка в машината.
При определени приложения може да е необходимо уплътнителните пръстени да се адаптират специално към изискванията на машината или двигателя. Това включва например високи обороти, екстремни температури или използване в агресивни среди. Тук геометрията на уплътнителния пръстен може да бъде съответно модифицирана, за да се осигури оптимално уплътнение.
Коментари