Европейската асоциация на доставчиците в автомобилната индустрия (CLEPA) публикува препоръки за подобряване на нормативната уредба в областта на ESG (Environmental, Social and Governance), в които се посочва необходимостта от намаляване на бюрократичната тежест при запазване на ефективността на мерките за устойчивост.
Предизвикателства на настоящата система
Настоящата система за регулиране на ESG в Европа, въпреки че е създадена с цел да насърчава положителната промяна, може парадоксално да възпрепятства иновациите. Прекомерните изисквания за докладване и процедурите за съответствие консумират значителни ресурси на компаниите, които биха могли да се използват за прилагане на реални екологични и социални решения.
Основни препоръки на CLEPA
Асоциацията направи три ключови препоръки за подхода ESG Omnibus:
- Хармонизиране и опростяване на определенията – препоръчва се премахване на дублиращите се разпоредби и въвеждане на ефективни изключения по de minimis в първичното законодателство.
- Преразглеждане на вторичното законодателство – особен акцент е поставен върху опростяването на счетоводните стандарти на ЕССР, изискванията за веригата на доставки и критериите за „недопускане на значителна вреда“ в таксономията на ЕС.
- Прилагане на „проверка на бюрокрацията – предложение за въвеждане на механизъм за предотвратяване на припокриването на нови регулаторни изисквания, с особен акцент върху опростяването на Директивата за екологичните претенции.
CLEPA приветства инициативата на Европейската комисия за намаляване на задълженията за докладване с 25 % в съответствие с „Компаса за конкурентоспособност“. В същото време асоциацията подчертава необходимостта да се даде достатъчно време на дружествата да се адаптират към новите изисквания за събиране на данни по веригата на стойността, без да се излагат на внезапни промени в стандартите за отчитане.
https://clepa.eu/wp-content/uploads/2025/02/2025_02.CLEPA_ESG-Omnibus.pdf
Коментари