Подмяната на съвременните батерии сега е значително по-сложна, отколкото преди 20 години с конвенционалните оловно-киселинни батерии. Сега са необходими до 28 различни стъпки. Това е само една от причините, поради които подмяната трябва да се извърши от специализиран сервиз. Обобщихме най-важните точки по-долу.
Къде е батерията?
Отговорът на този въпрос беше много прост: разбира се, под капака. Сега нещата са съвсем различни. Ако отворите капака на модерен автомобил, често няма да намерите батерията. В съвременните автомобили само 58% от батериите са в двигателното отделение. 40% са в багажника, а 2% в купето. За някои модели седалките може дори да се извадят или да се демонтират стелките, за да имате достъп до батерията. Необходима е допълнителна квалификация за въздушните възглавници, за да се премахнат седалките, за които се изисква специално обучение. Това е още една причина за подмяната да бъде извършена от професионалисти.
Много стъпки и повече време за смяна на батерията
При автомобил с технология Start-stop батерията трябва да се подменя само с одобрен от производителя на автомобила тип, който отговаря на всички необходими изисквания. Поради по-сложната бордова мрежа, замяната на батерия за старт-стоп отнема повече време, отколкото при стартерна батерия в обикновен автомобил.
Смяната на съвременната батерия старт-стоп отнема до 28 стъпки – което значително увеличава необходимото време.
Свързана бордова електроника
Батерията за старт-стоп е част от вградената електроника и е свързана с електрониката на автомобила чрез системата за управление на батерията (BMS) и сензора за батерията (EBS). Управляващият блок разпознава броя на пусканията и енергийния поток, следи състоянието на зареждане и го контролира. Когато батерията за старт-стоп бъде сменена, системата за управление на енергията се програмира от диагностично устройство в сервиза.
Неправилната подмяна на батерията при стартиране може да доведе до неизправности. Смяната на батерията, която не е извършена правилно, може да доведе до ограничаване или дори до отказ на функцията старт-стоп, което да доведе до увеличена консумация на гориво и ограничаване на функциите за комфорт. Експертите в сервизите са обучени да се справят с текущата технология на батериите и са запознати с подмяната им. Те също така знаят, че AGM (absorbent glass mat – с абсорбираща мрежа от стъкловлакна) винаги трябва да бъде заменен с AGM и EFB (Enhanced Flooded Battery –с полиестерна тъкан между плочите и сепаратора) трябва да бъде заменен с EFB или AGM.
Замяна без загуба на данни
Когато се смени EFB или AGM, специализираия сервиз взема под внимание редица фактори, които гарантират, че по-късно батерията ще функционира правилно. Тъй като автомобилът е временно без захранване по време на подмяната на батерията, преди това трябва да се отбележат важни оперативни настройки. Алтернативно, втора батерия може да бъде свързана за поддържане на работното напрежение.
Съобщения за грешки и неизправности след подмяна на батерията
След като новата батерия бъде инсталирана и свързана, системата за автоматично стартиране и спиране може да не работи в продължение на няколко часа. В този случай сервизът ще информира водача за това и ще му даде съответните инструкции. Водачите трябва да се свържат директно със сервиза в случай на неизправности или съобщения за грешки, които се появяват след смяна на батерията за старт-стоп. В повечето случаи те са временни и се дължат на непълна обработка на данните. В някои случаи автомобилът изисква реални данни за шофиране, за да завърши настройката. Някои устройства за управление на превозното средство имат функция за самообучение, така че някои от съобщенията за грешки изчезват автоматично. В Партньорския портал на VARTA сервизите могат да намерят подробности за процедурите за смяна на батерията за автоматична система за старт-стоп, както и времето, което се изисква и кои батерии се предлагат като заместители.
Източник: VARTA
Коментари