Три най-често допускани грешки при ремонти на окачването

3 юни 2025, 10:32

Ремонтите на окачването се считат за едни от по-простите в автомобилната механика, но дори в тази област могат да се допуснат сериозни грешки. Експертите от марката Delphi посочват три най-често допускани грешки при ремонти на шасито.

Типична грешка при смяна на стабилизаторни пръчки

Стабилизаторните пръчки са от най-евтините елементи на окачването, подлежащи на смяна. В случая с популярните надлъжни пръчки, някои референции се предлагат в два варианта – стоманени и изработени от пластмаса.

Популярна грешка, допускана при тяхната смяна, е неотчитането на версията, приложена от противоположната страна на превозното средство. На практика това означава ситуации, при които от едната страна се монтира стоманена пръчка, а от другата – пластмасова. Въпреки че това не представлява пряка заплаха за безопасността на движение, се възприема като непрофесионално изпълнение на ремонта и може да повлияе на прецизността на управление на превозното средство.

Важно е да се отбележи, че тази грешка може да възникне дори когато механикът правилно идентифицира материала на демонтираната пръчка. Ако обаче след предишен ремонт от другата страна се е оказал елемент от друг тип, лесно е да се пропусне този факт без предварителна проверка.

Повреда на носачите по време на монтаж

Ремонтите на окачването обикновено се извършват на колонен подемник, когато автомобилът се намира в повдигнато положение, а елементите на окачването – включително колелата – свободно “висят” в най-ниското възможно положение.

Смяната на долните носачи в такова разположение и тяхното затягане преди спускането на превозното средство е сериозна монтажна грешка. След спускането на автомобила върху колелата ще възникнат неблагоприятни напрежения в тампоните, а по време на движение по неравности тампоните ще бъдат разкъсани. За да се избегне това, болтовете за закрепване на метало-гумените елементи трябва да се затягат единствено в неутрално положение – т.е. когато автомобилът стои на колелата или когато окачването е подходящо подпряно.

Както посочват експертите от Delphi, погрешно е предположението, че тъй като колелото работи в движение нагоре-надолу, моментът на затягане няма значение. Метало-гумените елементи се проектират с предположението, че болтовете ще бъдат затегнати в неутрална позиция – само тогава могат да работят в пълния обхват. Ако обаче ги монтираме в крайно положение, например долно, обхватът ще бъде редуциран наполовина, а по време на движение ще дойде до разкъсване на еластичните елементи.

Пропускане на геометрията – скъпа пътечка на прекия път

Контролът на геометрията на окачването след завършване на ремонта е досадна дейност, тъй като изисква подходящо оборудване. Често се свързва и с необходимостта от отвиване на заварени регулировъчни болтове, които не са били засягани по време на сервиза. В крайни случаи това може да изисква допълнителни работи или закупуване на нови части, например накрайник на кормилен прът или дори носач – ако болтът се е заварил в тампона.

Някои се опитват да заобиколят процедурата, като монтират новите елементи по такъв начин, че да запазят геометричните параметри. Това обаче не винаги е ефективно. Дори малки отклонения могат да доведат до загуба на сходимост, което води до влошаване на прецизността на управление, спад на безопасността и ускорено износване на гумите. В крайни случаи новите гуми могат да се износят значително още в рамките на един месец.

Затова експертите от Delphi напомнят, че след всеки по-сериозен ремонт на окачването трябва да се извърши контрол на геометрията. Той трябва да бъде изпълнен от квалифициран механик, а ако сервизът не разполага с подходящо оборудване, важно е клиентът да бъде информиран за необходимостта от реализиране на тази услуга в друг сервиз. Разбира се, това не се отнася за дребни ремонти, като смяна на стабилизаторни пръчки, а за всички работи, които могат да нарушат геометрията.

Трябва също да се подчертае, че въпреки че няма строго определен интервал между контролите, полезно е да се извършва такова измерване профилактично, например преди смяна на гумите с нови.

По-широк поглед върху окачването

В случая на сервизиране на многоносачево окачване понякога си струва да се разшири обхватът на ремонта с компонентите, съседни на носача. Случва се по време на смяна на един елемент да дойде до претоварване на съседните резбови съединения, тампони или болтове. В резултат може да се окаже, че малко след извършения ремонт ще е необходимо поредното посещение в сервиза. Може да помогне смяната на цели комплекти – например комплект от носачи. Частите, закупени в комплекти, обикновено представляват по-изгодна ценова опция от поръчваните поединично, а разходите за работна ръка и времето за работа по принцип не се променят.

Коментари

Коментара трябва да е повече от 5 символа!

Моля, потвърдете регулацията!

Няма коментари. Бъди първи!