По-старите автомобили изискват по-малко време, инструменти и нерви – това показва проучване, проведено сред собственици на автосервизи. Механиците все по-често обръщат внимание, че съвременните коли, натъпкани с електроника и по-трудно достъпни за диагностика, стават сериозно предизвикателство за независимите сервизи.
Ремонтът на новите коли твърде труден?
Над три четвърти от собствениците на автомобилни сервизи смятат, че ремонтът на нов автомобил е по-времеемък от този на по-стар модел. Освен това мнозина от тях твърдят, че производителите на автомобили затрудняват работата на независимите сервизи. Такива изводи произтичат от проучване, проведено от най-голямата в Полша мрежа от автомобилни сервизи – ProfiAuto Сервиз, принадлежаща на фирма Moto-Profil. Механиците посочиха също елементите, които в съвременните превозни средства най-често се повреждат.
Съвременните автомобили все повече приличат на компютри на четири колела, което поставя пред механиците съвсем нови предизвикателства. Диагностицирането на повреди в повечето случаи изисква специализиран софтуер, онлайн достъп и задълбочени знания в областта на електрониката. Въпреки че съвременната технология движи развитието на автомобилната индустрия, за независимите сервизи тя се свързва и с допълнителни бариери и разходи.
Съвременните автомобили изискват повече време
Почти 77% от анкетираните посочиха, че ремонтът на нов модел автомобил е по-времеемък от този на по-стар. Само малко под 14% от механиците признаха, че повече време отделят за сервиз на по-стари коли, докато над 9% нямаха мнение по този въпрос. Откъде тези различия? На първо място собствениците на сервизи изброиха сложността на съвременните електронни системи. Главната причина беше посочена от близо 37% от гласувалите. След това се обърна внимание на ограничения достъп до технически инструкции (почти 17%) и липсата на подходящи диагностични инструменти (над 15%). На следващите места се нареждат: затруднен достъп до елементи, изискващи ремонт, липса на подходящи разрешения и сертификати, недостатъчни умения, както и ниска достъпност на резервни части.
От своя страна при ремонта на по-стари превозни средства главното препятствие за механиците се оказа именно ниската достъпност на резервни части – този проблем посочи 27% от изследваните. 23% от анкетираните изброиха затруднения достъп до елементи, изискващи ремонт, а над 15% – ограничения достъп до технически инструкции.
Електрониката и двигателят са най-честите източници на повреди
Обсъжданото проучване предоставя също съществена информация относно “най-популярните” аварии, с които се сблъскват в ежедневната си работа. Специалистите в новите автомобили най-често ремонтират автомобилната електроника (40%) и двигателя и неговото управление (38,5%). Над 9% от участниците в анкетата обърнаха внимание на аварии в спирачната система, 7% на проблеми с окачването, а само 3% посочиха газоразпределението.
– Тези данни ясно показват, че най-големите сервизни предизвикателства се концентрират около напредналите технологии. За независимите сервизи това означава необходимост от постоянно инвестиране в развитие и обучение. В същото време класическите механични повреди, макар и все още налични, отстъпват тук на заден план. Виждаме следователно колко много се променя характерът на ремонтите в съвременната автомобилна индустрия – подчертава Адам Ленорт, експерт от мрежата ProfiAuto, принадлежаща на фирма Moto-Profil.
За сравнение, в по-старите автомобили според механиците доминират проблемите с окачването (близо 48%) и спирачната система (18,5%). Често се появяват и повреди, свързани с двигателя и неговото управление (над 12%), ауспуховата система (почти 11%) и електрониката (над 7%). Това представя ясни различия в характера на най-честите аварии между превозните средства от по-старо и по-ново поколение. Интересно е, че както в едните, така и в другите модели нито един от анкетираните не посочи кормилната или охладителната система като най-често ремонтирани елементи.
Независимите сервизи изтласкани на периферията?
В проучването бяха попитани и механиците за тяхното мнение относно сътрудничеството с производителите на автомобили в контекста на ремонта на съвременните коли. Мнозинството респонденти – над 72% – смятат, че производителите на автомобили затрудняват сервизите при обслужването на съвременните превозни средства. Почти една четвърт нямаше мнение по този въпрос, докато само 3% от респондентите виждат в производителите потенциални партньори, подкрепящи ремонтите на новите автомобили.
Основният проблем, посочван от независимите сервизи, е ограниченият достъп до техническа документация, електрически схеми и диагностични инструменти. Производителите на превозни средства често защитават своите системи от външна диагностика, което прави невъзможен ефективен ремонт без платен онлайн достъп или предварително разрешение. От изказванията на механиците също така се разбира, че достъпът до технически данни понякога е само привиден – въпреки декларациите от страна на производителите, тази информация не винagi е пълна или полезна. Допълнителни бариери представлява електрониката и кодирането, особено при съвременните бордови системи. Механиците подчертават също, че клиентите често са обезсърчавани да използват независими сервизи чрез заплаха от загуба на гаранция, което увеличава натиска за избор на оторизирани сервизи.
Дали следователно ремонтът на автомобил скоро ще стане домейн изключително на оторизираните сервизи?
– Такъв песимистичен сценарий едва ли ни заплашва. Резултатите от проучването обаче потвърждават това, което наблюдаваме ежедневно в сервизите – съвременната автомобилна индустрия става все по-затворен свят, труден за обслужване без подкрепа от производителя. Но от друга страна постоянно инвестираме в знания, обучение и инструменти – казва Адам Ленорт.
Аварийността дефинирана наново
Респондентите посочиха също причините за по-високата аварийност на съвременните автомобили. Най-често се споменаваше ниското качество на частите и материалите, определяно като “твърде леки” или “малко издръжливи”, което се отразява на по-бързото износване. Съществен фактор се оказа също прекомерното участие на електрониката – сложна, податлива на аварии и трудна за диагностика. Много отговори подчертаваха също негативните последици от проекологичните решения, като системите за намаляване на емисиите от изгорелите газове или сервиза на маслото в режим “long life”, които се отразяват на общата издръжливост и увеличават повредите при съвременните превозни средства. Появиха се дори гласове, че някои модели автомобили достигат до пазара без подходящи дългосрочни тестове.
– Да помним, че посочените повреди могат да произтичат както от интензивна експлоатация, така и от сложността на новите технологии или личните преживявания на механиците. Трудно е обаче да не забележим, че това, което трябваше да направи автомобилната индустрия по-екологична, не винagi се отразява на издръжливостта. Екологията и технологията трябва да вървят заедно с качеството – иначе шофьорът носи разходите за промените, а независимите сервизи срещат все повече бариери – добавя експертът от ProfiAuto.
Резултатите от проучването показват реалните трудности, с които се сблъскват независимите сервизи в ерата на съвременната автомобилна индустрия. Обслужването на новите коли става все по-скъпо и по-сложно, но механиците не се отказват от борбата за своята позиция. Присъединяват се към сервизни мрежи, инвестират в оборудване и обучение – всичко това, за да продължат ефективно да конкурират на пазара.
Коментари