Всеки съвременен автомобил е оборудван със система за пасивна безопасност SRS, която използва предпазни колани с пиротехнически обтегачи. Ако е настъпила катастрофа, еднократният пиротехнически обтегач, навивачът на колана, известен като “мелница”, и така нареченият допълнителен обтегач (не се използва във всички автомобили) се повреждат. За да могат коланите отново да функционират, трябва да бъдат ремонтирани. Как протича това? Питаме специалист от фирма, занимаваща се с регенерация и ремонт на предпазни колани.
Предпазните колани са основен елемент от оборудването на автомобила, защитаващ шофьора и пътниците от последствията на рязко спиране и катастрофи. Тяхната задача е да задържат тялото на човека на място.
В случай на спиране, тялото на човека се блокира от ролката, навиваща колана. Блокирането се осъществява от система със сферични зъбчета. Въпреки задействането на блокировката, тялото на човека може да се премести с няколко сантиметра. Това се случва поради луфт на ролката, както и поради разтегливостта на материала, от който е направен коланът.
Такова действие може да се толерира в случай на спиране. Просто шофьорът и пътниците ще почувстват рязко дръпване.
В случай на катастрофа коланът трябва да действа с по-голяма сила и да задържи тялото на човека на едно място. Това трябва да предпази от последствията от удар в елементите на интериора на кабината (волан, табло), както и от прекомерно приближаване до отварящата се въздушна възглавница.
За тази цел се използват пиротехнически обтегачи на предпазните колани. Те се управляват от контролера SRS, към който са свързани и въздушните възглавници. Те действат при скорост над 15 км/ч. Въз основа на сигналите от сензорите за сблъсък, SRS детонира обтегачите на предпазните колани и при необходимост, определени въздушни възглавници, на първа или втора степен на надуване.
Ремонт на предпазни колани след катастрофа
Ако автомобилът е участвал в катастрофа и SRS е задействал пиротехническите заряди, предпазните колани се нуждаят от ремонт.
Важно е да се помни, че ремонт на предпазните колани може да бъде необходим и когато на таблото свети предупредителната лампа на системите за безопасност. Тогава трябва да се провери системата за безопасност SRS с помощта на диагностичен тестер, а след това да се премине към по-нататъшни действия.
Да се върнем към ситуацията, в която автомобилът е участвал в катастрофа. Ремонтът на предпазните колани се извършва в Оторизирани сервизни центрове или в специализирани независими сервизи. Очевидно е, че ремонтът в независим сервиз е много по-евтин от този, извършен в оторизиран сервизен център.
Сервизите, занимаващи се с ремонти след катастрофи, обикновено нямат оборудване за ремонт на предпазни колани. Решението е да се даде автомобилът на специализиран сервиз, който ще ремонтира такива колани.
Как протича регенерацията на предпазни колани в специализирана фирма?
“Започваме работата с внимателна проверка на състоянието на предпазните колани в дадения автомобил”, обяснява Ярек Хмелевски от фирма Airbag Варшава. “Провеждаме интервю с клиента, питаме дали е дошло само до повреда на колана или автомобилът е участвал в катастрофа. Проверяваме състоянието на обтегача, контролираме навивача, проверяваме самия колан. След това представяме на клиента план за ремонт и ориентировъчна цена. Важно е да се помни, че предпазните колани се повреждат не само по време на катастрофи или сблъсъци. Те могат просто да се износят или да бъдат повредени в резултат на неправилна употреба или неправилни действия на шофьора.”
Нека също да помним, че диагностиката на системата SRS може да покаже проблеми с функционирането на предпазните колани (и въздушните възглавници). Най-често това е неправилно съпротивление на електрическите вериги, което означава, че в случай на катастрофа пиротехническият обтегач може да не се задейства. Разбира се, първо трябва да се проверят самите електрически проводници, свързващи обтегачите на коланите с контролера SRS. Те могат да бъдат причината за проблема. Да се върнем към въпросите.
Кои елементи се подменят от Вашата фирма по време на регенерацията?
“Подменяме пиротехническите заряди, навивачите, популярно наричани “мелници”, а често и самите колани”, обяснява Ярек Хмелевски.
Колко време отнема ремонтът на предпазен колан?
“Добросъвестният ремонт на предпазен колан отнема от 30 минути до 2 часа. Всичко зависи от степента на повредите и от модела на автомобила. Два часа ни отне ремонтът на коланите в Dodge Ram.”
Коментари