Въздушното окачване се използва дори в автомобилите от завода. За много модели обаче такава опция не се предлага в шоурумите. Всичко не е загубено: има няколко производители, които произвеждат т.нар. въздушно окачване за самостоятелно сглобяване. Как работи то и безопасно ли е и законно ли е?
Въздушно окачване
„Въздушните пружини“ не са новост, тъй като са патентовани в началото на 20-ти век и вече могат да се срещнат при американските камиони по време на Втората световна война. Основната идея е, че клиренсът на автомобила може да се регулира в зависимост от натоварването. Същите системи се използват от дълго време и при съвременните микробуси и комбита.
Фабрично монтираните пълни въздушни окачвания се свързваха по-често с премиум автомобили. Пример за това е Mercedes-Benz със своята система Airmatic. Въпреки това, днешните възможности позволяват инсталиране в почти всеки автомобил. Как работи?
Пневматично окачване: как е изградено?
Air ride се превежда свободно като въздушно окачване. Принципът на инсталираната настройка е същият като при фабрично монтираните компоненти в премиум автомобилите. На мястото на пружините са поставени мехове или така наречените възглавници. Това е еквивалент на пружинен елемент, който – в зависимост от налягането на надуване – определя височината и твърдостта на окачването.
Меховете са свързани с пневматични маркучи с цилиндрите. Обикновено резервоарът е около 10-15 литра (това, разбира се, зависи от сложността на комплекта), а за пълненето с въздух отговаря малък компресор (около 45-50 литра в минута). Въздухът се подава към меховете чрез електромагнитни клапани, управлявани от кокпита на автомобила: ако искаме да променим настройките ръчно или самостоятелно, с малки корекции, благодарение на сензорите на всяко колело. Тяхната задача е да изравнят пътния просвет, така че автомобилът да се движи на еднаква височина.
Предимства и недостатъци на въздушното возене. Колко струва?
Въздушното окачване вече се използва много често в тунинга. „Въздушните възглавници“ дават възможност за умишлено намаляване на пътния просвет на изложбените автомобили, което позволява да се постигне ефектът, че автомобилът почти „лежи“ на земята, като същевременно не се жертват характеристиките на управление, когато меховете се надуят отново. Те често се използват и при офроуд автомобили или SUV за временно увеличаване на пътния просвет. При още други превозни средства това е главно въпрос на комфорт при пътуване: по-усъвършенстваните тунинговани комплекти с повече сензори позволяват почти незабележим „поток“ по неравностите. Тогава всяко колело се изравнява самостоятелно, като държи каросерията независимо от окачването.
Това решение обаче има и недостатъци, разбира се. Първият от тях е поддръжката и контролът на самата пневматика. Силоните изискват редовна поддръжка, както и цялата тръбна система и резервоар. Дори най-малката неизправност може да обездвижи автомобила: ако една „възглавница“ се повреди, автомобилът пада неравномерно и вече не може да се управлява. Всичко това също е свързано с поддръжка, която е много по-сложна, отколкото при традиционните пружини. Самият компресор също може да бъде повреден: в този случай, след като автомобилът е бил спуснат, няма да е възможно да се надуят отново меховете. Пневматичното окачване е много по-неиздръжлива конструкция и изисква постоянен контрол.
И нека не забравяме цената. Тази, разбира се, зависи от моделите на автомобилите и сложността на системата. Напълно хомологираните и легални системи могат да струват от 1 до 2 000 евро само за частите. Монтажът ще отнеме поне няколко дни работа на квалифициран механик. Не трябва да забравяме и за свързването на електрическата система.
– Работното време за самия монтаж варира между 10 и 20 човекочаса. В нашия сервиз взимаме около 50 евро на час, което в зависимост от сложността на сглобявания комплект прави значителна сума“, коментира Пьотр, механик от сервизен център в Кобилка край Варшава.
Разбира се, определено има и по-евтини комплекти. Възможно е също така да се сглоби такъв комплект самостоятелно: не трябва обаче да се забравя да се провери хомологацията. В противен случай автомобилът няма да бъде допуснат до движение.
– За съжаление, не всички въздушни възглавници имат хомологация за движение по пътищата. Поради това по закон те не могат да се използват по обществените пътища. Въпреки това ние ги монтираме: много автомобили се произвеждат само за да бъдат изложени на показ. Тогава такова окачване, дори и без хомологация по пътищата, помага да се направи по-голямо „шоу“ или просто да се кара на ремарке. Тогава частите са и много по-евтини“, добавя Петер.
Допълнение към традиционното окачване: PLS Aircups. Какво е това.
По-евтина алтернатива за автомобили с нисък пътен просвет е модификацията Pneumatic Lift System (PLS), известна още като „въздушни чашки“. Това е добавка към стандартните пружини, която позволява временно леко повдигане на автомобила (около 5 см) за преодоляване на препятствие.
Това решение обаче е много по-малко универсално: въздушните чаши не позволяват автомобилът да се движи с надуто налягане, така че възможностите, предлагани от тази модификация, в крайна сметка увеличават маневреността на автомобила.
В заключение: безопасно ли е въздушното окачване? Струва си да се монтира въздушно окачване
Въздушното окачване е много интересна модификация за автомобила. Комплектите ви позволяват да увеличите гъвкавостта на автомобила си, а играта с пътния просвет зависи изцяло от вашите предпочитания: било то за ефектно снижаване на автомобилите за изложби или за повдигането им за преодоляване на по-трудни терени.
Все пак не трябва да се забравя, че въздушното окачване е свързано с големи разходи и с постоянната необходимост да се „грижите“ за окачването. Меховете са много податливи на повреди и най-малката повреда означава обездвижване на автомобила и скъпо обслужване на сложната система.
– За въздушното окачване трябва да се полагат специални грижи, а проверката на меховете преди зимата е от решаващо значение. За моите клиенти препоръчвам поддръжка и проверка при всяка смяна на маслото – тогава е лесно да се запомни редовността и не изисква особено повече логистика“, казва в заключение механикът.
Безопасно ли е да се прави това? Разбира се. Одобреното въздушно окачване се използва в много автомобили още от завода. Подобно решение е свързано и с комфорта, тъй като добре настроената система позволява неравностите да се поемат несравнимо по-добре от стандартните пружини или ресори.
Коментари