Пролетта е обичайният сезон за смяна на гуми. По време на тази процедура си струва да обърнете внимание на спирачната система, за да избегнете неприятни изненади на пътя. Щайнхоф ви напомня, че посещението при вулканизатора е идеалната възможност да проверите спирачките си.
Ако някой обслужва автомобила си в съответствие с препоръчаната от производителя схема – не трябва да се притеснява за нищо. За по-старите автомобили, ремонтирани ad hoc, обаче сезонната смяна на гумите е чудесен повод да се прегледа ходовата част и да се проверят и накладките. Някои автомобили имат сензори за износване, а при някои можете да видите накладките през джантата, но за съжаление това не е достатъчно. Датчиците не са монтирани на всички накладки, а само на една от всяка двойка. Само външните накладки могат да се видят през джантата. Вътрешните накладки могат да се износват по-бързо, така че нищо не може да замени пряката им проверка на стенда.
Какво може да открие вулканизаторът?
Ако при смяната на гумите вулканизаторът поне погледне спирачната система, той може да види това, което не може да се види отвън. Най-очевидният проблем е обичайното износване на фрикционните накладки. Но зимата понякога оставя и други следи. Ето най-важните от тях:
- Замърсени и поради това блокирани спирачни апарати. Тяхното неправилно функциониране води до неравномерно износване на накладките.
- Повреди на метални и гумени компоненти. Те могат да загубят своите експлоатационни характеристики. Това се отнася преди всичко за уплътненията, капаците и маркучите. Повредите в тези области могат да доведат например до това, че накладките не отскачат от диска или до намаляване на спирачната ефективност.
- Корозия или други механични повреди на компонентите, влияещи върху спирането.
- Повреди на електрическите връзки – от сензорите или от системата ABS.
Възползвайте се от възможността
Дори ако в сервиза ви няма колонна стойка, простото сваляне на колелото е достатъчно, за да се провери – поне ориентировъчно – състоянието на спирачните накладки, маркучите и спирачните апарати. Затова си струва да се възползвате от възможността да поискате от вашия механик тази допълнителна услуга. Възможно е още при повърхностния анализ да се установят някои нередности.
Щайнхоф напомня:
- Минималната дебелина на накладките е 2 мм, но още при 3-4 мм си струва да се помисли за подмяна, особено ако автомобилът се обслужва в режим на дълъг живот, предстои му дълго ваканционно пътуване или посещава механика от време на време.
- Ако дебелините на накладките са различни, от значение е най-малката.
- Значителните разлики между дебелините на накладките са важен предупредителен сигнал, че нещо не е наред със спирачната система и трябва да се разгледа по-внимателно.
Износените накладки ще повредят дисковете
Всеки шофьор е наясно, че износените спирачни накладки оказват негативно влияние върху безопасността на движението и увеличават спирачния път. Но не всеки е наясно, че отлагането на подмяната им ускорява износването на спирачните дискове. Дисковете могат просто да се надраскат или термично да се деформират, което означава, че крайната цена на ремонта ще се увеличи значително. Спирачните дискове обикновено струват 2-4 пъти повече от комплекта накладки.
– Пролетната смяна на гумите е идеалното време за проверка на спирачната система. Дори на пръв поглед накладките да изглеждат добре, проверката може да разкрие значително износване. Ето защо си струва да се възползвате от пролетната възможност да ги проверите и, ако има нужда да ги смените, да изберете надеждна марка. – казва Давид Тарчала, ръководител на отдела за научноизследователска и развойна дейност в Steinhof.
Коментари