От една страна независимите сервизи печелят клиенти, но от друга се притесняват за бъдещето – парадоксът на централноевропейския автомобилен пазар

5 май 2025, 15:28

Въпреки че много независими автомобилни сервизи в Централна и Източна Европа се радват на нарастващ брой клиенти, същевременно нараства и безпокойството относно тяхното бъдеще. Последните проучвания, проведени от портала MotoFocus.eu, показват картина, пълна с контрасти: от една страна – ръст и стабилизация в обслужването на превозни средства, от друга – все по-големи опасения за оцеляването на самия сектор.

Клиентите се увеличават – независимите сервизи все още са в играта

Последните данни от проучването показват, че в много страни от региона голямото мнозинство от сервизите са отбелязали увеличение на броя на клиентите през 2024 г. в сравнение с предходната година. Най-оптимистична е картината в България, където близо две трети от сервизите са обслужили повече клиенти. Хърватия и Словения също се представят много добре – над половината от сервизите в тези страни отбелязват положителна динамика.

В целия регион на Централна и Източна Европа почти половината от независимите сервизи са отбелязали увеличение на броя на клиентите, а друга значителна група е запазила нивото от предходната година. Това показва, че независимите сервизи все още се ползват с доверието на шофьорите, добре използват увеличението на автомобилния парк и успешно се конкурират с оторизираните сервизи.

Стабилността в обслужването на клиенти, наблюдавана в повечето сервизи, може да свидетелства за привързаността на клиентите и силните, утвърдени отношения с тях, както и за ефективно управление дори в трудна пазарна среда.

И все пак… бъдещето не изглежда розово

Парадоксално, въпреки положителните сигнали относно броя на клиентите, много собственици на независими сервизи гледат с тревога към бъдещето. В много страни от региона близо половината от анкетираните прогнозират спад в броя на фирмите през следващите две години. Подобни настроения има в Румъния, Чехия, Естония и Латвия.

Откъде идват тези опасения? Източниците са многоизмерни, а техният общ знаменател е нарастващата тежест на извършване на дейност в сектора на автомобилните услуги. От една страна – огромното темпо на технологични промени. Съвременните автомобили стават все по-сложни, натъпкани с електроника и изискват напреднала диагностика, която не може да се извърши без скъпо оборудване и специализирани знания. Това означава постоянна нужда от инвестиции в модерни инструменти, устройства и обучение на персонала. За по-малките сервизи това е сериозно предизвикателство.

От друга страна – административният натиск, който постоянно расте. Разпоредбите на ЕС относно опазването на околната среда, изхвърлянето на отпадъци, начина на отопление на сградите, както и задълженията за здравно осигуряване, безопасност и здраве при работа, заплати и данъци – всичко това води до нарастващи разходи за функциониране. За много сервизи, особено за най-малките, границата на рентабилността започва да се размива.

Не по-малко значение има и явлението на консолидация на пазара – по-големите фирми стават все по-силни, поемайки клиенти и по-малки сервизи, които не могат да се справят с новите реалности. Същевременно съществува риск, че при такива големи натоварвания част от микропредприемачите ще започнат да се отказват от законната дейност, преминавайки към сивата икономика, което допълнително ще наруши конкуренцията и ще повлияе на общата картина на пазара. Това явление всъщност наблюдаваме днес в целия регион.

Надежди и несигурност – прогнози за следващите години

В прогнозите за бъдещето ясно се виждат регионални различия. Страни като България и Хърватия поддържат високо ниво на оптимизъм – значителна част от сервизите очакват по-нататъшно увеличение на броя на фирмите. Може би това се дължи на досегашния много голям ръст на броя на клиентите. В Словакия и Словения преобладават предпазливи, но по-скоро положителни нагласи.

В много страни от региона обаче преобладава скептицизмът – само малка част от сервизите прогнозират увеличение на броя на фирмите, а повечето предвиждат спад. Същевременно повече от една трета очакват запазване на настоящия брой сервизи, което показва, че въпреки опасенията все още има вяра в стабилността на сектора.

За обобщение се обърнахме към Алфред Франке, президент на Група MotoFocus.

“Ще оцелеят най-силните и най-гъвкавите. Секторът на независимите сервизи в Централна и Източна Европа се намира на кръстопът. От една страна – нарастващо търсене на сервизни услуги, развитие на пазара на резервни части и все още голямо доверие на клиентите. От друга – нарастващи регулативни, технологични и икономически трудности, които особено силно засягат по-малките сервизи. Бъдещето ще принадлежи на тези, които заложат на професионализация, инвестиции в оборудване, обучение и модерни форми на управление, както и на адаптиране към очакванията на потребителите. Само такъв подход ще позволи на сервизите не само да оцелеят, но и да се развиват на все по-взискателния пазар.”

Методология на проучването

Проучването, на чиято основа е подготвена статията, е проведено от портала MotoFocus.eu под формата на интернет интервю (CAWI) с панел от представители на независими автомобилни сервизи в следните европейски страни: Полша, Чехия, Словакия, Словения, Литва, Латвия, Естония, Унгария, Румъния, България и Хърватия. В проучването са участвали 2506 души.

Коментари

Коментара трябва да е повече от 5 символа!

Моля, потвърдете регулацията!

Няма коментари. Бъди първи!