GM официално променя препоръката си за масло за своите флагмански двигатели 6.2 V8 – вместо популяризирания по-рано 0W-20, производителят, в рамките на сервизна кампания, заменя маслото с 0W-40. Причината? Случаи на задиране на мотовилковите лагери. Защо изобщо са решили да използват 0W-20?
Какво се обърка с двигателите 6.2 V8?
Двигателите L87, монтирани в Cadillac Escalade, Chevrolet Suburban или Silverado от 2021-2024 г., е трябвало да работят с масло 0W-20 – с нисък динамичен и високотемпературен вискозитет. Това смазване трябваше да подпомогне съвременните емисионни стандарти, да намали вътрешното съпротивление и да понижи разхода на гориво. Реалността обаче показа, че при двигатели с голям въртящ момент и високо натоварване – например при теглене на ремарке или шофиране по магистрала – това не е достатъчно.
Твърде тънкият маслен филм при екстремно натоварване води до директен контакт на металните елементи на колянния вал с лагерите. В резултат на това се стига до ускорено износване, а в крайни случаи – задиране на мотовилковите лагери. В отговор на тези сигнали, дилърските сервизи на GM получиха нови указания: да използват масло 0W-40, т.е. с по-висок високотемпературен вискозитет, което по-добре защитава двигателя.
Над половин милион автомобили, обхванати от сервизната кампания!
Сервизната кампания е резултат от разследване, проведено от американската агенция NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration), която реагира на множество доклади за повреди на задвижващите агрегати. През януари 2024 г. тази институция започна процедура след получаването на 39 официални оплаквания. Във връзка с това близо шестстотин хиляди автомобила ще бъдат обхванати от сервизната кампания, в рамките на която екземплярите с признаци на прекомерно износване ще получат нови двигатели, а в останалите ще бъде сменено двигателното масло с 0W-40.
Откъде идва този натиск за масла с нисък вискозитет?
От години производителите на автомобили са под натиск да отговарят на все по-строгите стандарти за емисии на изгорели газове. Един от по-простите начини за ограничаване на разхода (и следователно – емисиите) е намаляването на вътрешното съпротивление на двигателя. А именно това осигуряват маслата с по-нисък вискозитет: намаляват триенето, подобряват топлинната ефективност и позволяват постигането на по-добри резултати в хомологационните цикли на разход на гориво.
Затова в много нови двигатели се препоръчват масла 0W-20, и дори 0W-16 или 0W-8. Проблемът възниква, когато реалността не успява да догони стандартите – т.е. условията, при които двигателят реално работи на пътя. Докато при автомобилите с хибридно задвижване, движещи се в града, такива масла са от ключово значение за живота на двигателя, в случая с големи и тежки пикапи или SUV-та, работещи под продължително натоварване, те се оказват убийствени.
Какво означават обозначенията като 0W-20 или 0W-40?
Класовете вискозитет според SAE (Society of Automotive Engineers) определят поведението на маслото в два температурни диапазона:
• Първото число и буквата W (Winter) определят течливостта на маслото при ниски температури – колкото по-ниско, толкова по-добре при пускане на студено.
• Второто число е вискозитетът при работна температура на двигателя. Колкото по-високо, толкова по-дебел е смазочният филм при висока температура и под натоварване.
Маслото 0W-40 запазва добра течливост при студено пускане, но осигурява по-високо ниво на защита при висока работна температура от 0W-20. Именно поради тази причина в градските автомобили (особено тези с хибридно задвижване) използването на масла с нисък вискозитет е толкова важно. Те намаляват износването на двигателя при по-ниски работни температури, които се срещат при чести и кратки пътувания.
Защо по-високият вискозитет има значение?
При силно натоварени агрегати – като например тези, използвани във ванове или пикапи – масленият филм с нисък вискозитет може да бъде твърде тънък, за да осигури пълна защита на съвместно работещите повърхности. При високо налягане и висока температура може да се стигне до „пробив” на масления филм и директно триене метал в метал, а това води до ускорено износване.
Именно затова концернът General Motors реши да направи корекция – 0W-40 по-добре защитава мотовилковите лагери и други критични елементи, особено при условия на интензивна експлоатация.
Означава ли това, че маслата с нисък вискозитет са лоши?
Не. Много съвременни двигатели – особено по-малките, с прецизно подбрани хлабини – са проектирани специално за масла с нисък вискозитет, за да се максимизира ефективността и да се изпълнят емисионните стандарти, като същевременно се запази издръжливостта за стотици хиляди километри. Невъзможно е да се предположи кога производителят на автомобила греши относно избора на двигателно масло, затова остава да се придържаме към смазочните материали, препоръчани в наръчника за експлоатация.
В заключение: не всеки двигател обича „икономичността”
Chevrolet не е избрал 0W-20 от каприз, а от необходимостта да се съобрази със строгите стандарти за емисии на изгорели газове. Както обаче се оказа, високата работна температура, големите натоварвания и реалните пътни условия разкриха, че в случая с V8 двигателите – особено в САЩ, където често се теглят ремаркета и се шофира дълго с голямо натоварване – по-високият вискозитет е необходимост, а не опция.
Това е напомняне, че гонитбата за икономия на гориво и по-ниски емисии има своите граници – и не може да се осъществява за сметка на механичната издръжливост. В крайна сметка двигателят не е просто графика в таблица, а съвкупност от елементи, изискващи реална защита.
Коментари