Специализираните знания помагат за предотвратяване на щети
Много откази на съединителя в товарните превозни средства могат да бъдат сведени до влиянието на неизправните системи за освобождаване. Тези недостатъци включват и „тотални“ повреди, като например запалени съединители или лоши показатели на превключване, за които първоначално може да не се подозира системата за освобождаване. Следователно е много важна прецизната проверка. Няма много механизми по поддръжката, при които концентрирането на няколко детайла може да има толкова голям ефект и да спести големи разходи.
Три примера трябва да служат за обяснение на видовете повреди, които могат да възникнат от дефектна система за освобождаване:
Износване:
Ако опорните точки на водещата втулка (показани на тази снимка), освобождаващата вилка или освобождаващият вал са износени, това компрометира лекотата на движение на съединителя – най-лошият сценарий е пълна повреда на съединителя.
Ексцентричност:
Ако в резултат на износени компоненти лагерът за освобождаване вече не се води точно, това също предизвиква ексцентрично движение на мембранната пружина. Това от своя страна води до значителна абразия в контактната линия на притискателния диск. Аксиалното положение на мембранната пружина се променя, което води до намалено триене и по този начин причинява приплъзване на съединителя.
Неправилно положение:
Освобождаващият лагер, който е бил неправилно монтиран, т.е. неправилно разположен по време на монтажа, ще се “забие” във вилката. Като начало това води до твърд съединител, разстоянието на освобождаване става по-малко и съединителят не отделя правилно. Притиснатата вилка не прехвърля ефективно силата на пружината на диафрагмата. След кратка експлоатация съединителят ще започне да се приплъзва.
Износени компоненти в системата за освобождаване
Износването в механизма за освобождаване е една от причините за увеличените усилия на педала. Трябва да се обърне специално внимание на контактните повърхности на освобождаващата вилка, контактните повърхности на освобождаващия вал и самата вилка за освобождаване.
Ако те са навлезли в напреднали етапи на износване, както е показано на снимката с износена направляваща втулка, ако са сухи, износени или счупени, това ще има отрицателни последствия върху работата при превключването. Последствията включват блокиране, приплъзване или нарастваща мудност в съединителя при ускоряване. Тъй като няма натоварване на системата за освобождаване, ръчното тестване на работата на освобождаващия вал не е ефективно. Тук се изисква визуална проверка.
Източник: ZF
Коментари