Горивният филтър спира замърсителите, открити в горивото, които могат да включват продукти от корозия, метални стружки, прах и други твърди частици. В случай на горивни филтри за дизелови двигатели, разделянето на водата също е ключов елемент.
Горивните филтри в двигателите от този тип са най-често оборудвани със сепаратори, в които се събира водата, отделена от дизеловото гориво. Преди зимата сепараторът трябва да се изпразни, тъй като водата в него може да замръзне и да увеличи риска от повреда на филтъра. Все по-голям брой съвременни превозни средства имат сензор, който открива излишната вода във филтъра, но ако вашето превозно средство не разполага с това решение, трябва да запомните да изпразвате сепаратора за вода ръчно.
Водата се събира в резервоара за гориво много бавно, но ако водачът има лошия навик да кара често с малко дизел, останал в резервоара, процесът на утаяване на водата може да бъде по-бърз. Причината за увеличеното количество вода, филтрирана от водния филтър, е кондензираната водна пара, съдържаща се във въздуха на резервоара за гориво, ако не е напълнен до горе. Кондензираната пара се отлага върху откритите и охладени стени на резервоара и след това се влива в горивото и с него отива към филтъра.
Изпразването на сепаратора за вода в горивния филтър преди зимата е необходимост, която предпазва от риска от повреда на филтъра. Замразената вода обаче не е единствената потенциална заплаха за горивния филтър, свързана с ниската температура на околната среда. Друг опасен фактор е парафинът, който при ниски температури се утаява от горивото и се превръща в кристална восъчна маса, блокирайки горивния филтър.
Защо си струва да сменяте горивния филтър с нов преди всяка зима?
В случай на значителни парафинови отлагания от горивото, мръсният горивен филтър ще се запуши много по-бързо и в по-голяма степен от новия филтър. Струва си да сменяте горивния филтър преди всяка зима, особено след като новите филтри са много по-ефективни при спиране на замърсителите и отделяне на водата.
Коментари