Последните няколко месеца донесоха повече промени от всякога в сервизите в цяла Европа, като бяха принудени бързо да адаптират бизнес моделите и да намерят нови начини за предоставяне на автомобилни услуги на клиентите. Въпреки че периодите на принудително затваряне на бизнеса може да са извън нас, техниците без съмнение ще се притесняват от евентуални бъдещи смущения, които могат да засегнат техния сервизен бизнес. Тук ние очертаваме някои от начините, по които сервизите могат да защитят в бъдеще своите бизнес модели, за да гарантират, че услугата им няма да се нарушава значително, каквото и да ни очаква в бъдещето.
CASE за адаптиране
CASE е съкращението за Connected, Autonomous, Shared, Electrified (Свързани, Автономни, Споделени, Електрифицирани) – четирите големи тенденции, насочени към разтърсване на автомобилната индустрия и вторичния пазар. Вече видяхме всички основни производители на автомобили да се ангажират да електрифицират своите гами през следващите няколко години и е все по-вероятно електрическите превозни средства да достигнат до пазара през следващото десетилетие. Това изисква нов набор от умения за техниците в сервизите; електрическите превозни средства имат различни изисквания за рутинна поддръжка спрямо бензиновите и дизеловите превозни средства и изискват познаване на технологиите с ниско и високо напрежение и разбиране на потенциалните им опасности.
Друга тенденция, която може да повлияе на поддръжката, е нарастването на споделянето на пътувания, предизвикано от продължаващото развитие на автономни превозни средства. Въпреки че настоящите опасения относно хигиената и разпространението на коронавируса означават, че мобилността като услуга все още може да е на няколко години от масовото приложение, опасенията около изменението на климата и околната среда все пак вероятно ще го изведат на преден план в крайна сметка. Тъй като споделянето на пътувания отрича необходимостта от притежаване на превозно средство, бъдещето може да доведе до увеличаване на броя на фирмите, притежаващи автопарк, който се отдава под наем при поискване, като предлагат различен тип клиентска база, към която сервизите трябва да могат да се адаптират и предлагат на пазара своите услуги.
Обслужване на клиента
Консумацията ще окаже влияние и върху бъдещите бизнес модели на сервизите. Точно както хората свикват да пазаруват и поръчват онлайн за доставка на следващия ден, същите очаквания се възлагат и в други области на живота. Традиционните посещения в сервиза вероятно ще се намалят, тъй като все повече сервизи предлагат мобилни услуги, като годишни прегледи или интелигентни ремонти при поискване.
По време на екстремни обстоятелства като европейските блокировки през първата половина на годината, възможността за доставяне на дистанционно обслужване и ремонти с ограничен човешки контакт лице в лице и сигурно отпадане на предаването на ключове позволи на няколко сервиза да максимизират възможностите за печалба, докато им беше позволено да останат отворени. Чрез отстраняването на неудобствата от посещенията на сервизи от клиентите и обслужването им, сервизите могат значително да увеличат бъдещите потоци от приходи.
Значението на обучението
Тъй като нововъзникващите тенденции продължават да оказват влияние върху вторичния пазар, никога не е било по-важно за техниците да завършват обучение; не само на нови технологии като хибридни и EV, но и допълване на по-често практикувани умения като свещи, стартери и алтернатори.
DENSO наскоро стартира интерактивна платформа за електронно обучение, за да помогне на сервизите в тяхното лично и професионално развитие. Платформата предлага курсове за развитие във всички основни фокусни области на DENSO, от климатик до свещи, а също така включва състезателен елемент в Лигата на истинският механик.
Глобализация на дистрибуторите
Неотдавнашното съобщение от Euro Car Parts, че ще стане LKQ Euro Car Parts, (LKQ Corporation е американски доставчик на алтернативни и специални части за ремонт и аксесоари на автомобили и други превозни средства. LKQ оперира в Северна Америка, Европа и Тайван) беше потвърждение на въздействието на глобализацията върху сектора на дистрибуция на автомобилни части. През последните няколко години наблюдаваме все по-голям брой придобивания, партньорства и сливания след закупуване, от ZF, купуващи TRW, до GPC’s Alliance Group, закупуващи Todd Group. Последният събра на едно място обслужването на леки и тежкотоварни автомобили.
Тази тенденция на придобиване консолидира вторичния пазар, като големите марки се опитват да монополизират и увеличават разликата между малкия независим бизнес и по-големите корпорации. Подобна дейност засяга и независимите търговски групи (ITG), като доставчиците започват да привличат и диктуват пазара, а не сервизите, сигнализиращи за търсенето.
Тъй като по-малките фирми се борят след COVID, вероятно ще видим по-голям брой придобивания в световен мащаб, обединявайки различни сегменти на вторичния пазар. Това създава възможност за икономии от мащаба. По-малките фирми могат да се възползват, като си партнират с големи международни доставчици, които предлагат „универсално предложение“, което им позволява да се възползват от обхвата и покупателната способност на своите доставчици, да получат конкурентно предимство и в крайна сметка да подобрят услугата, която предлагат на клиентите.
Качеството на първо място
Другият начин големите доставчици да се конкурират в света на придобиването е с фокус върху качеството. DENSO, например, подкрепя своя бизнес за следпродажбено обслужване с основна програма за разработка на OEM. През фискалната година, приключила на 31 март 2020 г., DENSO постигна консолидирани нетни продажби от приблизително 5,2 трилиона йени, което го направи вторият по големина производител на автомобилни компоненти в света. Като глобална компания, DENSO доставя продукти и технологии на множество автомобилни производители по целия свят.
Този опит означава, че фирмите за следпродажбено обслужване могат да закупят резервни части с доказано OE качество за цялата гама на DENSO. Като препоръчват на клиентите части с оригинално качество, техниците могат да гарантират, че производственият процес, а оттам и качеството, е равен на този на оригиналната част, вдъхвайки увереност в безопасността и производителността на детайла, намалявайки нуждата от връщане и печелене на лоялността на клиентите.
Възходът на националните сервизни мрежи
Независимите сервизи бързо разпознават ползите от това да станат част от национална брандова схема на сервизи в опит да се конкурират по-успешно. В момента пазарът е зареден с подобни програми и бързо се разраства.
За малките независими сервизи участието в национална схема дава възможност за по-голяма конкуренция с основните франчайзингови дилъри. Това прави сервиза част от по-широка национална марка, с достъп до всички маркетингови възможности, които това носи. Освен това предлага на клиентите на сервизи допълнителна защита, когато вземат автомобила за обслужване, тъй като повечето схеми за брандиране на сервизи са силно регулирани и предлагат услуга за разрешаване на спорове от името на отделни членове
През последните няколко десетилетия секторът за поддръжка и ремонт на превозни средства се сблъсква с широкообхватни промени, като новите технологии все повече налагат да се следват стратегиите на производителите на автомобили, а техниците са принудени да следват тези промени. Неотдавнашното прекъсване на услугите, причинено от коронавирус и последвалите европейски блокировки, вероятно ще ускори някои промени, като начина, по който клиентите избират да бъдат обслужвани, като същевременно забавя темпото на промяна в други области, като например мобилността като услуга. Едно е сигурно обаче: онези сервизи, които могат да се адаптират и да развият своите бизнес модели, като работят в тясно сътрудничество с големи производители като DENSO, са сервизите, които ще излязат през следващите няколко години в най-силната и печеливша позиция.
Коментари