Водна завеса блокира входа към тунела

14 май 2025, 9:02

Пътните тунели често съкращават маршрута, а някои изобщо правят възможно преминаването през недостъпни зони. Проблемът е, че дори малка катастрофа в тунела представлява голяма опасност, а ситуацията допълнително се усложнява от спрелите вътре превозни средства, които затрудняват достъпа на службите до мястото на инцидента. Тъй като традиционните устройства, предупреждаващи шофьорите да не влизат в тунела, работят с твърде ниска ефективност, в Сидни е въведена иновативна система, която описваме в статията по-долу.

Откъде произлиза нуждата от нови методи за защита на тунелите?

Сериозен проблем на тунела Сидни Харбър е неговата височина. Вертикалният просвет е само 4,4 м, докато в Австралия се движат много камиони с височини от 4,6 м и повече. За да предупредят техните шофьори, са използвани пътни знаци, светофарна сигнализация или класически физически бариери. Тези решения са били активирани и когато в тунела е настъпил инцидент, свързан с безопасността.

На практика обаче много шофьори пренебрегват тези предупреждения и навлизат в опасната зона, поради което тунелът моментално се задръства. Този проблем засяга и много шофьори на камиони, които не обръщат внимание на предупрежденията, че техните композиции са твърде високи. В резултат на това в тунела Сидни Харбър се случват средно няколко сериозни инцидента годишно. Всеки от тях, освен реална опасност за шофьорите, генерира и огромни разходи за ремонти и затруднения в движението.

Как работи водната завеса Laservision Softstop?

Създаването на бариера, която да бъде едновременно ефективна и безопасна за шофьорите, е трудна задача. Не може да се спусне клапа или друга физическа преграда на входа на тунела, тъй като това създава риск от сблъсък с превозните средства, а освен това прави невъзможна евакуацията от тунела и влизането на аварийните служби. Всички тези предизвикателства са решени с помощта на водна завеса с проектор Laservision Softstop.

С помощта на автоматична система от разпръсквачи пред входа се създава тънка водна завеса, върху която лазерен проектор прожектира знак стоп с диаметър почти 3 метра. Системата може да бъде активирана от центъра за мониторинг на тунела или автоматично. Тя е свързана, наред с други неща, със сензори, които откриват приближаващ се камион с наднормена височина. Завесата се активира в подходящия момент, спирайки превозните средства, включително твърде високия камион, преди да влезе в тунела. Работата на системата е показана във видеото по-долу.

Защо водната завеса е по-ефективна от традиционните методи?

Ефективността при блокиране на входа на описаната водна завеса в тунела Сидни Харбър е над 90%. Този забележителен резултат е постигнат благодарение на интензивността на стимула. Докато знаците и светлинните сигнали отстрани на пътя могат да бъдат игнорирани, трудно е да не спреш пред огромен знак СТОП, висящ над пътното платно.

В допълнение, водната завеса няма да повреди превозното средство, което я преминава, което позволява на службите да влязат в блокирания тунел. Тя позволява също безпроблемна евакуация (пеша или с превозно средство). Активирането на завесата в подходящия момент дава на приближаващите се шофьори достатъчно време за реакция и безопасно спиране на автомобилите. А това позволява например завръщане на твърде високия камион, като същевременно предотвратява задръстването на превозните средства в тунела.

Коментари

Коментара трябва да е повече от 5 символа!

Моля, потвърдете регулацията!

Няма коментари. Бъди първи!