Топлина! Именно това създава спирането. Когато стъпите на педала на спирачката, спирачните накладки се притискат към спирачните дискове и триенето забавя колата. Освен това генерира топлина – много топлина! Виждал съм състезателни коли, където чугунените дискови спирачки са толкова горещи, че може да се вижда точно през тях. Спирачните инженери обичат да проектират големи спирачки, така че да могат да поемат тази топлина и да осигурят по-добро спиране, но цялата тази топлина е загуба на енергия. Ние не го използваме за отопление на интериора, двигателя или за захранване на автомобила. Тя просто се разсейва в атмосферата.
Сега вече има хибридни и електрически превозни средства. Те използват регенеративно спиране. Регенеративното спиране е просто в концепцията – използва се енергията на автомобила, тъй като се забавя, за да създадете електрическа енергия, която може да се съхранява в акумулатора на автомобила и след това да се използва повторно. Да го накараш да работи правилно и безпроблемно е много по-трудно, но регенеративното спиране става все по-добро с всяко поколение въведено електрическо превозно средство. И така, колко печелим с регенеративно спиране?
„Пробегът може да варира в зависимост от водача“ със сигурност се отнася за регенеративно спиране. В най-добрия случай превръщането на електрическата енергия в механично движение е около 80 на сто. Това се прилага и при регенеративно спиране, когато преобразуването на механичното движение в електрическа енергия е около 80 на сто. Математически комбинирането на това би ни дало 80% от 80%, което се равнява на около 64% от общата ефективност, но не е толкова просто. Трябва да се вземат предвид няколко фактора: терен за шофиране (хълмист спрямо равнинни площи), скорост на превозното средство при забавяне, масата на превозното средство, аеродинамичното съпротивление при движение и търкалянето на колелата на превозното средство и как водачът забавя превозното средство.
За хибридни и електрически превозни средства, ако стъпвате леко на педала на спирачката, не се прилагат механичните спирачки, стартира се регенеративното спиране. Енергията за забавяне на превозното средство се подава от гумите обратно през задвижващия механизъм и електродвигателя, който сега се превръща в генератор за връщане на енергия обратно в акумулатора. За много от тези превозни средства регенеративното спиране се осъществява автоматично. Колкото повече стъпвате върху педала на спирачката, толкова повече електричество се връща обратно в акумулатора и ако трябва да спрете по-бързо, натискането по-силно на педала на спирачката ще задейства механичните спирачки. Има системи и за други превозни средства, които могат да подобрят регенеративното спиране.
Източник: The ChronicleHerald
Коментари