Да се надяваме, че става ясно защо DCT е класифицирана като автоматизирана ръчна трансмисия. По принцип DCT се държи точно като стандартна ръчна трансмисия: Има входящи и спомагателни валове за ръчни предавки, синхронизатори и съединители. Това, което тя няма, е педал на съединителя, защото компютрите, соленоидите и хидравликата правят действителното превключване. Дори и без педал на съединителя, водачът все още може да „каже“ на компютъра кога да предприеме действия чрез лост или бутони за смяна на предавките.
С превключването на предавката, отнемащо само 8 милисекунди, мнозина смятат, че DCT предлага най-динамичното ускорение от всяко превозно средство на пазара. Тя със сигурност предлага плавно ускорение, като елиминира тласъка при смяна, който придружава превключването на предавките при ръчни трансмисии и дори някои автоматични. Най-хубавото е, че тя предлага на шофьорите лукса да избират дали предпочитат да контролират превключването или да оставят компютъра да върши цялата работа.
Може би най-убедителното предимство на DCT е подобрената икономия на гориво. Тъй като потокът от мощност от двигателя към трансмисията не е прекъснат, ефективността на горивото се увеличава драстично. Някои експерти казват, че шестстепенният DCT може да осигури до 10 процента увеличение на относителната ефективност на горивото в сравнение с конвенционалния петстепенен автоматик.
Много производители на автомобили се интересуват от DCT технологията. Някои автопроизводители обаче се опасяват за допълнителните разходи, свързани с промяната на производствените линии, за да приспособят нов тип трансмисия. Това би могло първоначално да увеличи разходите за автомобили, оборудвани с DCT, което би могло да обезкуражи потребителите.
В допълнение, производителите вече инвестират сериозно в алтернативни технологии за предаване. Един от най-забележимите е безстепенна променлива трансмисия или CVT. CVT е тип автоматична трансмисия, която използва ремъчна система или верига за безстепенно регулиране на скоростта на предавката в широк диапазон. CVT също намаляват удара при смяна и увеличават значително ефективността на горивото. Но CVT не могат да се справят с високите изисквания на въртящия момент на мощните автомобили.
DCT нямат такива проблеми и са идеални за високопроизводителни превозни средства. В Европа, където ръчните трансмисии са предпочитани поради тяхната производителност и горивната ефективност, някои прогнозират, че DCT ще завземе 25 процента от пазара.
Комерсиализацията на трансмисията с двоен съединител обаче не беше възможна доскоро. Volkswagen е пионер в трансмисиите с два съединителя, лицензирайки DualTronic технологията на BorgWarner. Европейските автомобили, оборудвани с DCT, включват Volkswagen Beetle, Golf, Touran и Jetta, както и Audi TT и A3; Skoda Octavia; и Сеат Алтеа, Толедо и Леон.
Ford е вторият основен производител, който се ангажира с трансмисиите с два съединителя, направени от Ford of Europe и неговия производител на трансмисии от съвместно предприятие GETRAG – Ford. Той демонстрира Powershift System, шестстепенна трансмисия с двоен съединител, по време на международното автомобилно изложение във Франкфурт 2005 г.
Коментари